Musevo köyünde gasilhanenin yıkımıyla ilgili açık mektupPazartesi, 29 Şubat 2016

Musevo köyünde gasilhanenin yıkımıyla ilgili açık mektup Ardino'nun (Eğridere) Stoyanovo Köyü Muhtar Vekili Mühendis Vasil Pavlov, Musevo köyünde inşa edilen gasilhanenin yıkımıyla ilgili ülkedeki temel devlet kurumlarına gönderdiği mektupta şu ifadelere yer veriyor: "Musevo köyünde yerli sakinlerin yaptığı bağışlar ve kendi elleriyle inşa ettikleri gasilhane ve mezarlık hizmetlerinin yürütüldüğü bina yıkıldı. Buna sebep olarak küçük binanın projesiz olarak inşa edildiği öne sürüldü. Yıkım kararının gerekçesi bizde daha da büyük şaşkınlık, hayal kırıklığı ve üzüntü yaratıyor. Acaba hangi dine ait olursa olsun, Bulgaristan'daki tüm dini ve ibadet binaları usulüne uygun olarak mı inşa edildi?"

Başbakan Boyko Borisov, Halk Meclis Başkanı Tsetska Tsaçeva, Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Grubu Başkanı'na gönderdiği açık mektupta köy muhtarı, " Nüfusun manevi gereksinimlerini karşılamak için inşa edilen bir binanın en kaba şekilde yıkımına ne gerek vardı? Bu özel şirkete ait bir bina mı? Bir proje tasarımının ne kadar paraya mal olduğunu göze alarak bu insanlar bina tasarımı için de para nasıl ayırabilirler? Ebedi yolculuğuna uğurlanırken her birimizin geçeceği bu küçük bina kime zarar veriyordu? Bu binanın kişisel çıkara değil, toplumun çıkarlarına hizmet ettiği göz önünde bulundurulursa, o zaman onun yıkılmasından kimin çıkarı var?" diye sorular yöneltiyor.

Mektubun sonunda, "Bizler bu soruların cevaplarını bulamıyoruz ve bu olaya Sizin hızlı bir şekilde müdahale etmenizi bekliyoruz. Öyle ki meseleye halkın yararına bir çözüm bulunsun. Stoyanovo muhtarlığının hizmet ettiği nüfusa karşı olumlu bir tavır sergileyeceğinizi umuyoruz" deniliyor.


DİĞER HABERLER