Musluk Sularının Yüksek Oranlı Bulanıklılığından Dolayı Anaokulları KapatılmamıştırÇarşamba, 30 Temmuz 2014

Musluk Sularının Yüksek Oranlı Bulanıklılığından Dolayı Anaokulları Kapatılmamıştır23 Temmuz'da başlayan musluk sularının aşırı bulanıklılığından dolayı Kırcaali belediyesinde anaokulları kapatılmamıştır. Eğitim, Kültür ve Sosyal Faaliyetler Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova tarafından anaokulu müdürleri ile düzenlediği görüşmede şehrimizdeki 11 anaokulundan 10'u çalıştığı, çalışmayan bir anaokulunda tamirat yapıldığı ortaya çıktı. Görüşmede, Evlere Sosyal Destek Kurumu, Kırcaali Sağlık Müfettişliği uzmanları, belediye uzmanlarından Veneta Boşnyaşka ve Vasilka Grigorova yer aldı.

Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova: "Tüm anaokullarıyla devamlı irtibattayız. Daha ilk günde Kırcaali Su ve Kanalizasyon Şirketinin sinyalinden sonra tüm anaokulları sorunla ilgili talimatlar aldı, yemek hazırlama ve servis sürecinin devam edebilmesi için özel çalışma programı hazırlanmıştır. Her anaokuluna her gün gerekli içme ve yemek hazırlama suyu sağlanıyor. Sağlık Müfettişliğinin talimatlarına göre marketlerde satılan kaynak suları kullanılmaktadır. Belediyemiz gerekli maddi desteği de zamanında sağladı" diye açıkladı.

Kendileri tüm anaokulu müdürlerinin olası bir sorun karşısında zamanında ve yerinde çözüm bulunması için hemen belediye idaresini aramaları tavsiyesinde bulundu.

Anaokulu müdürleri: "Şu anda durumla ilgili sorunlar yaşamıyoruz ve kötü sonuçları engellemek için elimizden geleni yapıyoruz, veli ve öğrencilerimizden şikayetler almıyoruz" diye açıkladılar.

Ancak sorun Evlere Sosyal Destek Kurumunda daha ciddidir. Kurum her gün 300 kişiye yemek hazırlamaktadır. 130 kişinin üzerinde çocuk süt mutfağı, 130 yetişkin ve Nadejda Günlük Merkezinden ve Çocuk Hayali Merkezinden 70 çocuk bu hizmetten yararlanıyor.

Evlere Sosyal Destek Kurumu Müdürü Hayriye Sadık: "Günlük su ihtiyacımız yaklaşık 250 litredir, fakat şimdilik durumu kontrol ediyor ve istenmedik durumlara sebep vermiyoruz" diye açıkladı. Kırcaali Sağlık Müfettişliği Kamu Sağlığı Dairesi Başkanı Rositsa İvanova, 23 Temmuz tarihinden itibaren devamlı musluk sularının kalitesi ölçümlerle değerlendirildiğini hatırlattı. Görüşme katılımcılarına Kırcaali Su ve Kanalizasyon Şirketinin su şebekesini dezenfeksiyonunu başlattığını bildirdiler. Rositsa İvanov: "Dezenfeksiyondan sonra Mikrobiyolojik analizler için yine örnekler alınacak, sonuçları ise 48 saat sonra 1 Ağustos tarihinde açıklanacak. Ancak Su ve kanalizasyon Şirketi ile Sağlık Müfettişliği arasında imzalanan protokol sonrasında tüm kullanıcılara suların kalitesi hakkında bilgi verilecektir. Şu anda musluk suları sadece günlük ihtiyaçlar için kullanılabilir" diye açıkladı. Atanas Dafovski Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümünde son birkaç günde mide-bağırsak rahatsızlıklarında artış gözlemlenmemektedir.


DİĞER HABERLER


23 Şubat 2024