MÜSLÜMANLAR GENCEV'E HAYIR DEDİLERCumartesi, 19 Haziran 2010

MÜSLÜMANLAR GENCEV'E HAYIR DEDİLERCuma namazından önce Kırcaali Merkez Cami avlusunu ve etrafını dolduran iki binden fazla Müslüman, Yüksek Temyiz Mahkemesi'nin almış olduğu adaletsiz kararıyla Nedem Gencev'in yeniden Müslümanlar Yüksek Şura Başkanı olarak tayin edilmesini protesto ettiler.

Müslümanlar devletin Hıristiyanlar'ın işlerine nasıl,karışmıyor ve onların seçmiş oldukları Metropolitenin mahkemede kayıt olmasını istemiyor ise, aynı şekilde de devletin çeşitli organları mahkeme, savcılık, DANS (istihbarat) ve meclis gibi kurumların da Müslümanların işlerine karışmamalarını istiyorlar. Konferans ile seçilen Baş müftünün mahkemece kayıt edilmesine de karşılar. Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı imzasını taşıyan bildirge okundu. Müslümanlara birlik çağrısı yapıldı.

1988 yılında dönemin Başmüftüsü M. Topçiev'in neden Başmüftülük makamından indirilip yerine N. Gencev'in Todor Jivkov tarafından tayin edildiği açıkça vurgulandı.

Kaynak: Merkez Devlet Arşivi, f. 1 b, op. 63, a.e. 95, l. 1-6'ndeki "çok gizli" mühürlü belge

Bulgar Komünist Partisi Merkez Komitesi
Adil Dervişev'in (Miryan Topçiev): "Adların değiştirilmesi ve soya dönüş süreci konusunda razı olmadığını açıkça ifade etmekle birlikte, tereddütlü olduğu ve tam anlamıyla ikna olmadığı anlaşılmaktadır."
"Gencev, tereddütsüz, açık sınıfsal, partici ve millî bilinçle soya dönüş sürecini desteklemektedir."

Gencev'e hayır! Türklerin Bulgarlaştırma - Asimilasyon sürecini desteklemiş "yoldaşa" hayır! Adalet istiyoruz!

Cuma namazından sonra dev bir kalabalık caminin önünden belediye ve valilik binasına doğru yürüyüş yaptı. 2000'den fazla Müslüman ki, aralarında siyasi olarak değil de birer Müslüman olarak Kırcaali Milletvekilleri Lütfi Mestan, Remzi Osman, Necimi Ali ve Önal Tahsin de vardı. Barışçıl yürüyüş sırasında ne bir taşkınlık, ne de bir tatsız olay yaşandı. Bazı yerlerde demokrasiden, hoşgörüden haberi olmayan milliyetçiler (kadınlar da olmak üzere) yürüyüşe katılanlar hakkında "bıktık sizden", "yine ne var", "çekip gidin" gibi sözlerle taciz etmeye çalıştılar.

Tekbir getirildi, 2009 yılı yapılan Olağanüstü Millî Müslümanlar Konferansının Başmüftü olarak seçtiği Dr. Mustafa Hacı'nın mahkemece kayıt edilmesi istendi. Adalet, demokrasi ve eşitlik istendi. Aynı Millet Meclisinin girişinde yazdığı gibi "Birlikten Güç Doğar" kelimeleri hatırlatılarak, devletin Müslümanlar üzerinden ellerini çekmesini ve maşa olarak kullandığı kuklası Gencev'i de geri çekmesini istediler.

Remzi Osman: "Saygılı ve pek sevgili muhterem din kardeşlerim. Bizlerin üzerinde çok kötü oyunlar oynanıyor. Durum çok ciddi, ancak bizim ne Borisov'tan ne DANS'tan ne de Başsavcıdan korkumuz var " dedi.

Toplanan kalabalık "yine geleceğiz" diyerek valiliğin önündeki alanı terk ettiler.
Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER