"Mustafa Kemal’in Sofya Yılları 1913-1915” belgeseli Kırcaali'de izleyiciyle buluşacakPazartesi, 31 Ekim 2022

Bulgaristan Telegraf Ajansı’nın (BTA) Türkiye muhabiri Nahide Deniz ve yönetmen Ufuk Karakaş'ın yapımcılığı ile çekilen "Mustafa Kemal’in Sofya Yılları 1913-1915” adlı belgesel film 10 Kasım'da Kırcaali'de izleyiciyle buluşacak. Gösterim sırasında Atatürk'ün en sevdiği şarkılar icra edilecek.

Film, Mustafa Kemal'in askeri ataşe olarak görev yaptığı Sofya'daki yaşamını konu alıyor. O sıralarda iki ülke arasında 109 yıldır süren barışçıl ilişkilerle taçlandırılan dostluğun temelleri atıldı.

28 Ekim Cuma akşamı Ramada Trimontium Princess Oteli’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında belgesel filmin gösterimi yapıldı. Gösterimde milletvekilleri, bölge valileri, belediye başkanları, üniversite rektörleri hazır bulundular. Kırcaali ve bölgeden geniş bir katılım vardı. Konuklar arasında Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Aziz, Krumovgrad (Koşukavak) Belediye Başkanı Sebihan Mehmet ile Cebel (Şeyhcuma) Belediye Başkanı Necmi Ali de yer aldılar. Davet edilenler arasında toplumun ileri gelen isimlerinden girişimci Sebahattin Gökçe ile Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi de vardı.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı okundu. Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki dostane ilişkilere değindiği bir konuşma yaptı.

Georgi KULOV


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER