Necmi Ali, AB Bölgeler Komitesinde: Enerji krizinin etkilerini azaltmak için acil düzenleyici önlemlere ihtiyacımız varCuma, 28 Ocak 2022

Necmi Ali, AB Bölgeler Komitesinde: Enerji krizinin etkilerini azaltmak için acil düzenleyici önlemlere ihtiyacımız var

Cebel (Şeyhcuma) Belediye Başkanı Necmi Ali’nin Avrupa Bölgeler Komitesi Genel Kurul Toplantısı’nda “Enerji krizinin etkilerini azaltmak için acil düzenleyici önlemlere ihtiyacımız var” ifadeleriyle dile getirdiği görüşü, Avrupa Bölgeler Komitesi Avrupa’yı Yenile Grubu’nun gündeminin öne çıkan konularından biri haline geldi.

Avrupa’yı Yenile Grubu Bürosu tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada Necmi Ali’nin konuşmasının başka bir odak noktasına da işaret edildi: “Avrupa Birliği (AB) Komisyonunu, uygulamaları için risk oluşturan yüksek enflasyon seviyeleri nedeniyle halihazırda onaylanmış AB destekli projelerin finansman tutarlarını güncelleme ihtiyacına yanıt vermek için gerekli önlemleri önermeye çağırıyoruz”.

Avrupa Bölgeler Komitesi Avrupa’yı Yenile Grubu Bürosu, konuşmanın her iki önemli odak noktasının da Avrupa Komisyonunun gündemine alınmasını önermektedir.

Necmi Ali, Avrupa Birliği Yerel ve Bölgesel Yönetimler Temsilciler Meclisi üyelerine hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: ”Son iki yıl hayatımızı benzeri görülmemiş bir şekilde değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor. Yerel ve bölgesel yetkililer, dijital ve çevresel dönüşümün zorluklarıyla karşı karşıya kalırken iki yıllık süre boyunca pandemi yönetiminin ön saflarında yer aldı. AB Uyum Politikasının hedeflerine ulaşmaya, pandeminin yıkıcı etkilerini azaltmaya ve Avrupa'daki teknolojik, ekonomik ve sosyal eğilimlere hazırlanmaya yönelik sorumluluğumuzun farkındayız”. 

AB’nin Bölgesel Politikadan Sorumlu Komisyon Üyesi Eliza Ferreira'ya dönerek Necmi Ali, şunları vurguladı: “Karşı karşıya olduğumuz enerji krizi bağlamında özellikle herhangi bir ekonominin bel kemiği olan küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) için yıkıcı sonuçlar var ve daha sonra kaçınılmaz olarak vatandaşları da etkileyecek”.

Cebel Belediye Başkanının, AB’nin yeni yasalarının hazırlanmasında kilit rol oynayan Avrupa Bölgeler Komitesindeki Bulgaristan temsilcilerden biri olduğunu hatırlatırız.

Necmi Ali, “Yerel ve bölgesel yetkililerin temsilcileri olarak, elektrik tasarrufu konusunda her gün zorluklarla karşılaşıyoruz. Bu konuda bir örnek ilçelerde sokak aydınlatmalarının kapatılmasıdır. Bu bağlamda, pandeminin beşinci dalgası başlamadan önce ve yükselen enflasyon nedeniyle enerji krizinin etkilerini hafifletmek için acil düzenleyici önlemlere ihtiyacımız var. Avrupa Komisyonunu, uygulamaları için risk oluşturan yüksek enflasyon seviyeleri nedeniyle halihazırda onaylanmış AB destekli projelerin finansman tutarlarını güncelleme ihtiyacına yanıt vermek için gerekli önlemleri önermeye çağırıyoruz.

Ayrıca Uyum Politikası, Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Mekanizması ve diğer yatırım araçları arasında sinerji sağlanmasının önemini vurgulamak isterim. Bu, krizden en çok etkilenen sektörlerin toparlanmasını sağlamak, krizin sosyo-ekonomik etkisini aşmak, çevresel ve dijital dönüşümü sağlamak için mutlaka gereklidir. Bu bağlamda, uzun vadeli hedeflerimize ulaşmak için yeterli zamana ihtiyacımız var” dedi.


DİĞER HABERLER