Necmi Ali Brüksel’de yerel yönetimlerin sesine kulak verilmesini istediPerşembe, 30 Haziran 2022

Necmi Ali Brüksel’de yerel yönetimlerin sesine kulak verilmesini istedi

Cebel (Şeyhcuma) Belediye Başkanı ve Avrupa Birliği (AB) Bölgeler Komitesi Üyesi Necmi Ali, Brüksel'de gerçekleştirilen Renew Europe (Avrupa’yı Yenile) Partisi üyesi partilere mensup komite üyeleri ile Avrupa Parlamentosu Renew Europe Grubu arasındaki toplantıya katıldı. Bu, iki grubun ilk resmi toplantısıydı.

Necmi Ali, toplantıda yaptığı konuşmada, “Ortak siyasi hedeflerin gerçekleştirilmesi, her zamankinden daha fazla kurumlar arası iş birliğini hızlandırmayı gerektirmektedir. Yerel ve bölgesel yönetimlerin temsilcileri, AB vatandaşlarının günlük yaşamlarını doğrudan ilgilendiren konuları paylaşarak ve Birliğin yerel düzeyde işleyişine bir göz atarak bu sürece önemli katkı sağlayacaklardır” diye kaydetti.

Eski AP Milletvekili, Avrupa Parlamentosu ve Bölgeler Komitesi olmak üzere iki kurum arasındaki iş birliğini güçlendirmek için verimli ve etkili bir iletişim kanalının kurulmasını teşvik etti. AB Yerel ve Bölgesel Yönetimler Temsilciler Meclisi'nde Bulgaristan'ı temsil eden Necmi Ali, daha etkili bir yasama süreci sağlamak amacıyla ortak siyasi öncelikleri uygulamak için çabaları birleştirme ve birlikte çalışma gereğini vurguladı.

Belediye Başkanı, “Son zamanlarda enerji krizinin işletmeler, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) ve vatandaşlarımız için yıkıcı sonuçlarıyla karşı karşıyayız. Bu yükselen enflasyon bağlamında, enerji krizinin etkilerini azaltmak için acil düzenleyici önlemlere ihtiyacımız var. Bölgeler Komitesi'nin ocak ayı genel oturumunda komiteden halihazırda onaylanmış AB projelerinin, uygulamalarını tehlikeye atan enflasyon nedeniyle mali destek tutarlarını güncelleme ihtiyacına yanıt vermek için gerekli önlemleri önermesini istedik. Bu yönde henüz somut önlemler alınmış ve önerilmiş değildir. Belediye Başkanlığı yaptığım ilçede belediye bütçesinden eş finansman sağlamak zorunda kaldığımız bu nitelikte projeler var” diye belirtti.

"55'e Uyum-Fit for 55" paketiyle ilgili olarak Necmi Ali, tüm ülkeler için evrensel bir yaklaşımın doğru olmayacağını, çünkü tüm üyelerin farklı başlangıç ​​noktaları olduğunu bilmenin çok önemli olduğunu vurguladı.

Belediye Başkanı, “Krizin sosyal ve ekonomik etkisini aşmak, ekolojik ve dijital dönüşümü sağlamak ve şimdi de enerji krizinin etkileriyle mücadele etmek için çalışmamız gerektiğini unutmayın. Küçük ve orta ölçekli işletmeler de dahil olmak üzere işletmelerimizin rekabet gücünden ödün vermeden sürdürülebilir, geleceğe yönelik çözümler bulmak, ana politika hedeflerimizden biri olmaya devam etmelidir” dedi.

Sonuç olarak, ortak hedeflere ulaşmak için siyasi ailenin Avrupa, ulusal, bölgesel ve yerel olmak üzere her düzeyde aktif olması gerektiğine dikkat çekti ve bu toplantının iki ülke arasında uzun vadeli ve verimli iş birliğinin başlangıcı olmasını temenni etti.  


DİĞER HABERLER