Nehirlerde su seviyesinin yükseleceği alarmı verildiCuma, 26 Eylül 2014

Nehirlerde su seviyesinin yükseleceği alarmı verildiMeteoroloji ve Hidroloji Ulusal Enstitüsü'nün verileri ve hava durumu tahminlerine dayanarak, Çevre ve Su Bakanlığı'ndan 26 Eylül'de şiddetli yağmur yağışları beklendiği bildirildi.

Ülkede Gabrovo, Burgaz, Haskovo (Hasköy), Stara Zagora (Eski Zağra), Kırcaali, Plovdiv (Filibe), Smolyan (Paşmaklı) ve Pazarcık'ta olmak üzere 8 ilde sarı alarm kodu ilan edildi. Bu illerde metrekareye 20 ila 35 litre yağmur düşmesi bekleniyor.

Burgaz ilinde cuma öğleden sonra ve cumartesi ile bağlayan gecede metrekareye 30 litreye kadar yağmur yağacak. 27 Eylül'de de ilde yağmur yağmaya devam edecek.

Bakanlıktan, "Hava durumu tahminlerini takip edin ve gereksiz yere risk almayın" diye uyarıda bulundular.

Tahmin edilen aşırı yağmur yağışları yüzünden nehirlerde su seviyelerinin yükselmesi bekleniyor.

Tuna nehri havzasındaki ırmak ve nehirlerde su seviyesinin 26,27 ve 28 Eylül'de ortalama yıllık göstergesinin yükselmesi bekleniyor. Cuma günü itibaren Pançarevo Barajı havzasının yakınındaki nehirlerin ve Vladayska, Bankenska, Lesnovska ve Malık İskır havzasındaki nehirlerin su seviyelerinin artması bekleniyor. Cuma ve cumartesi geceleri Karadeniz'in en güneyindeki nehirlerde su seviyelerinde önemli artışlar meydana gelecek.

Tunca, Byala, Krumovitsa (Burgaz) nehirlerinin aşağı akıntılarında ve Arda nehrinin Rodoplardaki kollarında da su seviyelerinde artış bekleniyor.

Nehirlerin doğal akıntı rejiminin ihlali sonucunda bazı yerlerde yerel, kısa süreli su taşkınları olması mümkün.


DİĞER HABERLER