Nikolova: Turizm sıkı önlemler ve net kurallar altında çalışmaya devam edecekÇarşamba, 24 Şubat 2021

Nikolova: Turizm sıkı önlemler ve net kurallar altında çalışmaya devam edecekBaşbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariana Nikolova, turizm sektörünün sağlık yetkilileriyle yaptığı görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, "Turizm sektöründeki işletmeler sıkı kurallar altında yeniden açılacak ve net bir düzenleme ile kontrol artırılacak ve sürekli denetimler yapılacak" diye kaydetti.

Nikolova, "1 Mart'tan itibaren konaklama yerleri dışındaki restoranlar ve kafeler bir masada 6 kişiden fazla olmaması ve saat 23.00'e kadar çalışması şartıyla kapasitelerinin % 50'sini kullanarak çalışmaya başlayacak. Kapasitenin % 30'u kullanılarak kongre ve konferans etkinliklerinin düzenlenmesine de izin verilecek. Yurt içi turları da 1 Mart'tan itibaren başlayacak" diye bildirdi.

Bakan, "Tur operatörleri turistlere yönelik tıbbi ve sağlık gereklilikleri konusunda net kurallar belirleyecek. Örneğin otobüste bulunan turistlerin aşı olması veya gerekli negatif antikor test sonucuna, antikorlara sahip olması vb., bu mesele tur operatörleri tarafından çözülmeli" dedi.

Nikolova, "1 Nisan'dan itibaren gece kulüpleri de ek düzenlemeyle yeniden faaliyete başlayacak. Turizm sektöründe çalışanların aşılanması konusunda bir karar alındı" diye açıkladı.

Bakan, "Aktif yaz turizm sezonundan önce sadece turizm sektörü için değil, ekonomi ve genel olarak sosyal hayata geri dönüş için gönül rahatlığı getirebilmemiz için diğer ülkelerde olduğu gibi turizm sektöründe çalışanların da aşılanmasını tavsiye ediyoruz" diye açıkladı.

Nikolova, "Aşı olmak isteyen turizm sektöründe çalışanların listeleri hazırlanıp Sağlık Bakanlığına gönderilecek. Turizm işletmelerinin yeniden kapatılmasını gerektirecek yeni bir koronavirüs dalgasının gelip gelmeyeceğinin garantisi verilemez" dedi.


DİĞER HABERLER