Nuri Turgut Adalı, 101. yıl dönümünde Mestanlı’da anıldıPazartesi, 11 Eylül 2023

Nuri Turgut Adalı, 101. yıl dönümünde Mestanlı’da anıldı

Bulgaristan’da komünizm rejiminin en önemli muhaliflerinden biri olan şair Nuri Turgut Adalı,  doğumunun 101. yıl dönümü münasebetiyle Momçilgrad Şehir Parkı’ndaki anıtı önünde bir dakikalık saygı duruşuyla anıldı. Törene Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, Momçilgrad İlçe Başkanı Ayhan Osman, Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim, Belediye Meclis Başkanı Ersin Ömer, Belediye Meclis üyeleri, köy muhtarları ve Momçilgrad sakinleri katıldılar.

HÖH Merkez Karar Yönetim Kurulu, il ve ilçe parti teşkilatlarının yanı sıra Momçilgrad Belediyesi adına da anıtın önüne çelenkler ve çiçekler bırakıldı.

Momçilgrad Fahri Vatandaşı olan Nuri Adalı, Bulgaristan’da komünist rejim döneminde cezaevlerinde ve temerküz kamplarında toplam 23 yılını geçirdiği için Bulgaristan’ın Nelson Mandelası olarak bilinir. Geçen yıl komünist rejim muhalifinin adını taşıyan Momçilgrad Şehir Parkı’nda Nuri Turgut Adalı Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi.

HÖH Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, törende yaptığı konuşmada, “Nuri Adalı, o karanlık dönemde bir insanın komünist rejime nasıl karşı durabileceğinin, çeyrek asır boyunca insanların hak ve özgürlüklerine nasıl sahip çıkabileceğinin örneğidir” diye kaydetti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER