Nuri Turgut Adalı ve Ömer Osman Erendoruk Adına Park AçıldıSalı, 25 Aralık 2012

Nuri Turgut Adalı ve Ömer Osman Erendoruk Adına Park Açıldıİzmir Gaziemir Belediyesi ve Bal- Göç Gaziemir Sarnıç Şubesi Nuri Turgut Adalı ve Ömer Osman Erendoruk'un Adlarını ölümsüzleştirdiler.

Bulgaristan Türklerinin yetiştirdiği kıymetli şahsiyetlerden olan, hayatını Türklük mücadelesine adamış, Belene Ölüm Adasında,cezaevlerinde ve sürgünde yıllarca işkence görmüş olan büyük dava Adamları Nuri Turgut Adalı adına Sarnıç Hürriyet Mahallesi 1066 Sokak'ta ve Ömer Osman Erendoruk adına da 1102 Sokak'ta Park açıldı.

Nuri Turgut Adalı kimdir?

Nuri Turgut Adalı, 1922 yılında Mestanlı'nın Adaköy (Ostrovets) köyünde doğdu. Şumnu'da Nüvvab okulunun tali kısmını bitirdikten sonar kaydını yaptırarak ali bölümüne de başladı. Fakat siyasi nedenlerle öğrenimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Birkaç yıl öğretmenlik yaptı.
Totaliter rejim ona milliyetçi damgasını vurdu. Buradan öte artık onun çileli hayat yolculuğu başlamış oldu, tüm zorluklara göğüs gerdi. Nuri Turgut Adalı, ömrünü Bulgaristan Türk Azınlığı'nın hak ve özgürlük davasına adamış, 23 yılını hapis, sürgün ve de Belene'de geçirmiştir.08 Ağustos 2004 yılında 82 yaşında hayata gözlerini yummuştur.


Ömer Osman Erendoruk kimdir?

Ömer Osman Erendoruk Koşukavak kasabasının Karakuz Köyü doğumludur. 1955'ten 1980'e kadar Türkçe öğretmeni olarak çalışmıştır.Bulgar komünistlerinin Türkleri eritme politikasına kalemiyle direniş göstermiş, ancak romanları, piyes ve şiirleri polisin eline geçmiştir. Bu yüzden beş yıl ağır hapis cezasına çarptırılmıştır.Ömer Osman Erendoruk, Bulgar zulmünün darbesini Türkçe eğitiminin ve Türkçe yayın hayatının sona ermesiyle alır. Edebiyat hayatına, Bulgarca diline fazlasıyla hâkim olmasına rağmen Bulgarcayı kullanmayarak devam etmiş ve Bulgar zulmünün önündeki en büyük edebi isim haline gelmiştir."Bulgarca şiir, hikâye yazmak, Türkçeye ihanet etmek, Türkçeyi konuşanlara sırt çevirmek, Türk dilini 'ölü dil' sırasına koymak demektir." cümlesi bu özelliğini en iyi şekilde yansıtır.Erendoruk, 1985'te Belene Ölüm Kampı'na gönderilmiş, oradan da sürgün edilmiştir.1989'da sınır dışı edilen yazar, Türkiye Cumhuriyeti'ne sığınmış ve öğretmen olarak çalışmıştır. 19 Ekim 2006 yılında hayata veda etmiştir
Kitapları: Yaralı Güvercin (hikâyeler),İlk Sevgi ve Sonrası (hikâyeler),S.O.S. veya Üçüncü Mezar (şiirler),Ölmeden Ölmek (şiirler),Sabır Duası (şiirler),Dilim Dilim Yürek (şiirler),Buruk Acı (roman),Uçurum (roman),Buram Buram Yalnızlık (şiirler),Ağlatmayın Çocukları (şiirler),İzmir Sokakları (şiirler),Ağlatırsa Mevlâm Yine Güldürür (Roman),İçimizdeki İnci Taneciği (Roman),Toprağa Kan Düştü (Roman),Sevgi Kırıntıları Arıyorum Yollarda (Hatıraları)

S.O.S. VEYA ÜÇÜNCÜ MEZAR

Türkçe söylemek yasak, Türkçe yürümek yaya
Türkçe işitmek yasak, Türkçe bakmak dünyaya
Türkçe sevinmeyecek, Türkçe gülmeyeceksin
Alnından akan teri Türkçe silmeyeceksin.

Türkçe bağlamak yasak ayakkabı bağını
Türkçe ayırmak yasak, solunu ve sağını
Sofrada ekmeğini Türkçe dilmeyeceksin,
Türkçe yaşamayacak, Türkçe ölmeyeceksin.

Gaziemir Belediyesi Başkanı Sayın Halil İbrahim Şenol,Meclis Üyesi Abdürrahim Nursoy ve Meclis üyelerine,BAL-GÖÇ Gaziemir Sarnıç Şubesi Başkanı Halim Garip ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER