Odun kömür fiyatları cep yakıyorPerşembe, 27 Eylül 2012

Odun kömür fiyatları cep yakıyorOdun ve kömüre yapılan son zamlardan sonra fiyatlar adeta cep yakıyor.

Kircaali'de "donbas" kömürünün tonu 350-410 leva arası satış görürken "briket"ler 270-280 leva arası satılıyor. Odunun fiyatı ise 150-160 leva arası değişiyor.

Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerdeki görevliler fiyatlar nedeniyle çok fazla şikayet aldıklarını vurguluyorlar. Vatandaşın halini anladıklarını, ancak yapılabilecek bir şeyin olmadığını öne sürüyorlar. Zaten odun ve kömürün alış fiyatının yüksek olduğunu, hesaba yakıt, taşımacılık, işçilik masrafları da ilave edilince böyle sonuçların ortaya çıktığını izah ediyorlar. Durum böyle devam ederse bu tür işletmelerin ayakta zor kalacaklarına değiniyorlar.

"Kadima-ma OOD" şirketi yöneticisi Emine Mustafa, Eylül ayında odun satışlarının tamamen durduğunu, vatandaşın artık fiyat bile sormadığını belirtiyor.

Satışlarda Temmuz, Ağustos aylarında bir yoğunluk yaşandığını, o süre içinde bile kazanılanın eski seneleri arattığını vurguluyor. Bu sezondaki kampanya boyunca bile günde ortalama 10-15 ton odun satılmış.

Ayrıca Eylül ayında okullar açılıyor. Bu da yeni masrafların çıkması demektir. Emine Mustafa, bir sonraki günlerde satışların tekrar hareketlenmesini umut ediyor.

Kamyonetiyle taşımacılık yapan İbrahim Seyid'e göre,150-160 leva emekli maaşının olduğu bir ülkede, elbette vatandaş odun kömür alımında sıkıntı yaşayacak. Şimdiye kadar şehir içi kömür talebinin karşılandığını, etraf köylerden ve ilçelerden gelecek müşterilerin beklendiğini söyledi.


DİĞER HABERLER