Öğretmen maaşları ortalama 710 LevaÇarşamba, 16 Şubat 2011

Öğretmen maaşları ortalama 710 LevaEğitim, Gençlik ve Bilim Bakanlığının Genel Sekreteri Krasimir Vılçev'in okulların taksimli bütçeyle finanse edilmesi projesinin sonuçlarını tanıttı. Onun ifadesine göre, Bulgaristan'da öğretmen maaşları brüt olarak ortalama 710 Leva, bu miktarın 1000'den fazla olduğu okullar da var. Öğretmene ödenen asgari ücret yaklaşık 550 Leva.
Sayın Vılçev, öğretmen maaşının sistemde ortalama %20-21, genç öğretmenler için %2 olan zorunlu emeklilik parası içerdiğini belirtti. Bu paranın uzun süre eğitim sisteminde çalışmış öğretim kadroları için %30'u aştığı anlaşıldı. Vılçev, geleneksel olarak eğitim sisteminde bulunan görevlilere her yıl üç kere ek ödeme yapıldığını hatırlattı. Bakanlığın bu ödemeleri yapma gücünde bulunmayan bazı okullara miktarın bir kısmını verdiği açıklandı. Vılçev, "Okullarda en yaygın uygulamanın ek ödemelerin sadece Noel için verilmeleri" dedi.
Eğitim Bakanlığının Genel Sekreteri, "Eğer merkezi okullar bütün gün öğretim yürütecek olursa, ek para yardımı alacaklar" diye söyledi.


DİĞER HABERLER