OHRİ GÖLÜNDE GEMİ BATTI, 15 BULGARİSTAN VATANDAŞI HAYATINI KAYBETTİCumartesi, 05 Eylül 2009

OHRİ GÖLÜNDE GEMİ BATTI, 15 BULGARİSTAN VATANDAŞI HAYATINI KAYBETTİMakedonya'nın Ohri kentindeki gölde çoğunlukla Bulgar turistleri taşıyan İlinden gemisi battı. Makedonya haber ajanslarının bildirdiği gibi gemi, saat 11 sularında göl kenarından 200-300 metre uzaklıkta Eleşets tatil köyü yakınında battı. Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ‘un Makedon meslektaşı George İvanov ile yaptığı telefon görüşmesinde 35 kişinin kurtarıldığı, 14 kişini ise boğulduğu bildirildi. İlk belirlemelere göre gemi batmasının sebebi, fazla yolcunun alınmasıdır. Makedonya hükümeti, Pazar günü yas günü olacağını açıkladı, Ulaştırma Bakanı Mile Yanakievski ise istifa etti. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, hükümet uçağının acilen Ohri'ye gitmesi ve olaydan zarar gören Bulgaristan vatandaşlarını yurda getirmesi yönünde talimat verdi. Başbakan, Ohri kentindeki olayı Cumhurbaşkanı Pırvanov'la görüştü. Görüşmede Başbakan Borisov, Bakanlar Kurulu'na milli yas günü ilan edilmesi teklifini sunacağını bildirdi. Başbakan Borisov, Makedon meslektaşı Nikola Gruevski ile de telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Makedon yetkililerinin bu feci olayla ilgili çalışan Bulgar diplomat ve uzmanlarına tam destek vermeleri konusunda anlaşma sağlandı.
Olağandışı toplanan hükümet, 7 Eylül gününü olayda hayatını yitiren vatandaşlar için yas günü ilan etti. Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan Birleşmesinin bayramı 6 Eylül kutlamalarının iptal edildiğini, sadece ayin düzenleneceğini bildirdi.
Alınan son verilere göre gemide bulunan 55 Bulgaristan vatandaşından 15'i hayatını yitirdi. Bu arada cumhurbaşkanlığı basın merkezinden Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un Makedonya'ya gideceği bildirildi.


DİĞER HABERLER