Okul gazetesi tekrar yayına başlayacakPerşembe, 20 Nisan 2017

Okul gazetesi tekrar yayına başlayacakÇernooçene (Yenipazar) Hristo Smirnenski Lisesi Gazetecilik Kulübü öğrencileri ve okulun yönetimi, Bulgarca öğretmeni Antoaneta Pileva'nın desteği ile eski okul gazetesini yeniden canlandırmaya hazırlanıyor.

Gazetenin birinci sayısında yer alacak haberlerin çoğu hazır ve 24 yılı aşkın aradan sonra Mayıs ayında gazetenin tekrar yayınlanmaya başlanması bekleniyor.

Bu bağlamda öğrencilerin gazetecilik mesleğinin temelleri hakkında bilgi edinmesi üzere sohbet toplantısı düzenlendi. Onlara temel gazetecilik türleri ve muhabirin görevi hakkında bilgi verildi. Öğrencilere haberin ne tür bir yazı olduğu ve nasıl yazılması gerektiği anlatıldı. Gazetenin yayına hazırlanması ve gazetede yer alan yazıların yazılması ile ilgili farklı yöntemlere ve söyleşi yapılmasına ilişkin kurallar izah edildi.

Çernooçene Hristo Smirnenski Lisesi öğrencilerine bir haberin olumlu ve olumsuz etki yaratabileceği hakkında bilgi verildi. Öğrenciler, olaylardan bilgi edinme ve onları gazetenin sayfalarında yansıtmaya dair bilgi edindiler. Bununla birlikte öğrenciler, bir fotoğraf makinesi ile nasıl profesyonel fotoğraf çekildiğini ve yayınlanacak fotoğrafların seçiminde uygulanan çeşitli ilkeleri öğrendiler.

Sohbet toplantısının sonunda öğrenciler sorularını yönelttiler ve ilginç bir tartışma gerçekleşti.


DİĞER HABERLER