Okula gitmeyen çocuk sayısı Kırcaali, Momçilgrad ve Kirkovo ilçelerinde en yüksekSalı, 28 Ocak 2020

Okula gitmeyen çocuk sayısı Kırcaali, Momçilgrad ve Kirkovo ilçelerinde en yüksekEğitim sisteminin zorunlu öğrenim çağında olan çocukları kapsaması, dahil etmesi ve dışına çıkmalarının önlenmesine yönelik kurumlar arası mekanizmanın uygulanmasını kontrol eden Kırcaali İl Koordinasyon Kurulu'nun bugünkü oturumunda okula gitmeyen çocuk sayısının, Kırcaali, Momçilgrad (Mestanlı) ve Kirkovo (Kızılağaç) ilçelerinde en yüksek olduğu açıklandı.

Kırcaali Valisi Nikola Çanev,"Kırcaali ilçesinde okul terki vaka sayısı 653'tür, bu da ciddi bir açık olduğunu ve yerel yetkililer tarafından sorunun göz ardı edildiğini gösterir" diye vurguladı. Bölge Eğitim Müdürü Grozdan Kolev, "Risk altındaki öğrencilere yönelik daha iyi bir çalışma organizasyonu oluşturulması gerekir" dedi. Momçilgrad ve Kirkovo ilçelerinde teftiş ve denetim sonucu düzenlenen teftiş raporlarının sonuçları da endişe vericidir.

Mekanizmanın uygulanmasında en yüksek verimlilik, göç süreçlerinin daha zayıf olduğu ve sosyal açıdan savunmasız grupların payının az olduğu Cebel (Şeyhcuma) ve Çernooçene ilçelerinde olduğu bildirildi.

Denetim, 5,6 ve 7 yaşlarındaki çocukları kapsıyor, çünkü eğitim sisteminin kapsadığı bu yaştaki çocukların oranı geçen eğitim öğretim yılına kıyasla daha düşüktür. Okul öncesi hazırlık grubuna veya birinci sınıfa gitmesi gereken, ancak anaokuluna veya okula kayıtlı olmayan çocuklara yönelik yerel düzeyde ekiplerin faaliyetlerini etkinleştirmesi, yurt dışında olan çocuklara ilişkin verilerin güncellenmesi, okulu yeni terk eden 5-7.sınıf öğrencilerin tekrar okula döndürülmesi ve belediye başkanlarının, belediye anaokullarının yöneticileri üzerindeki kontrolünü güçlendirmesi önerildi.

Kırcaali İl Koordinasyon Kurulu'nda devlet kurumlarının temsilcileri ve yedi belediye başkanları yer alır. Kırcaali Valiliği'nde yapılan bugünkü toplantıya yerel yönetimlerin hiçbir temsilcisi katılmadı.

Bundan önce, Kırcaali ilinde belediye başkanları, belediye meclislerinin yerel vergi ve harçları artırma kararlarına karşı yaptığı eylemler nedeniyle Kırcaali İli Valisi Nikola Çanev'in düzenlediği toplantıları boykot edeceğini duyurmuşlardı.


DİĞER HABERLER