Okullar 17 Eylül'de açılacakPerşembe, 30 Ağustos 2012

Okullar 17 Eylül'de açılacak Bulgaristan Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanlığından 2012/2013 eğitim-öğretim yılının 15 Eylül'ün cumartesi gününe denk gelmesinden dolayı pazartesi 17 Eylül'de açılacağı bildirildi. Bu yıl her okulun yeni eğitim-öğretim yılının açılış saatini kendi yönetimi tarafından belirleyeceği açıklandı. Bakanlığın duyurduğu ön verilerine göre bu yıl birinci sınıfa 60 000 öğrenci gidecek. Yeni ders yılında öğrencilerin dört tatili olacak. İlk önce öğrenciler 1'den 4 Kasım tarihlerine kadar dinlenecekler. Noel ve Yılbaşı tatili 22 Aralık'tan başlayarak 6 Ocak 2013 tarihine kadar sürecek. Geçen yıl uygulamaya geçen kış tatili de 23, 24 ve 25 Şubat tarihlerinde olacak. Bahar tatili ise 29 Mart'tan başlayarak 7 Nisan'da sona erecek.

2012/2013 eğitim-öğretim yılında ülkede tüm 5 yaşında olan çocuklar eğitim sistemine dahil edilecek. Eğitim Bakanlığının verilerine göre bu belediyelerin yüzde 66'sında olmuştur. Bu yıl artık kanun üzere bakanlıktan sağlanan mali kaynaklarla tüm belediyelerin okul öncesi eğitim grupları oluşturmaları gerekiyor.

Anaokullardan başka belediyeler okullarda da bu tür sınıflar açabilir. Bunun olması için odalarda kara tahta ve okul masaları olmaması lazım. Bunun yerine çocuklar için küçük sandalye, masa ve dinlenmek için uygun yerler olması şart koyulmuştur.
Hesaplara göre bu yıldan itibaren okullarda üçüncü sınıf öğrencilerine öğleden sonra ek ders çalışmalar sunulacaktır, fakat bu uygulamam öğrenciler için zorunlu olmayacak.

Kırcaali İlinde yeni eğitim-öğretim yılı 17 Eylül'de 81 okulda açılacak. Öğrenci yetersizliğinden dolayı Cebel (Şeyh Cuma) Belediyesine bağlı General Geşevo (Gölcük) köyündeki okul kapandı, öğrenciler yakın Ustren köyündeki okulda eğitim görecekler.

Ön verilere göre Kırcaali İlinde 1334 minik çocuk ilk defa ilköğretim okuluna ayak basacak.


DİĞER HABERLER