OKULLAR BAŞLADIÇarşamba, 15 Eylül 2010

OKULLAR BAŞLADI İl genelinde yaklaşık 1239 birinci sınıf öğrencisi eğitim ve öğrenime başladı

Ülke genelinde 61 000'den fazla öğrenci bugün ilk defa okul kapısından giriş yaptı. Nüfus Dairesinden alınan ön bilgilere göre bunlardan yaklaşık 1239'u Kırcaali ilinde. 2009/2010 yılına bu rakam 1291, 2008/2009 yılında 1386 ve 2007/2008 yılında da 1509 olduğu anlaşılmakta. Geleneksel olarak saat 9.00'da başlayan törenlerde önce Bulgaristan Bayrağı Milli Marş eşliğinde göndere çekildi ve ardından Okul Bayrak Mangası öğrencilerin ve velilerin önünden geçerek kutlama alanında yerini aldılar. Tüm bu görüntüler Kırcaali İlinin genelinde yaşandı. Sabahın erken saatlerinden dolmaya başlayan Merasim Alanı gelenleri tertemiz bir biçimde karşıladı. Okula başlamanın mutluluğunu yaşayan birinci sınıf öğrencileri, gerek pırıl pırıl yeni giysilerle gerekse eğitim ve öğrenime attıkları o masumane çocuksu duruş ve bakışlarla etrafa neşe saçtılar. Velilerin ve aile büyüklerinin de onlar kadar heyecanlı olduğu kolayca görünmekteydi.

İşte böyle bir törene şahit olmak için verdiği eğitim ve üniversitelere gönderdiği başarılı öğrencileriyle birinciliği Bulgaristan'da kimseye kaptırmayan "Hristo Botev" Yabancı Diller Lisesindeydik. Okulun öndeki tören alanında öğrenciden fazla ellerinde çiçeklere, yüzlerinde mutluluk dolusu öğrenci yakınları vardı. Yabancı diller lisesi binası içinde yine Bulgaristan genelinde nadir rastlanan "Sveti Sveti (Azis) Kiril Ve Metodious" Erken Yabancı Diller Eğitim Yönelimli Ortaokulu var. Bu uygulama sayesinde öğrenciler yabancı dillere erken yaştan aşına olmaya başlar. İlkokul ve ortaokul eğitimini burada gören çocuklar ağır sınavlardan geçip, yabancı dillerde lise eğitimine devam edebiliyor. 2010/2011 Eğitim Öğrenim yılı için okula 50 000 levalık yatırım yapıldı. Lise bu yıl da yedi farklı sınıfta, toplam 179 sekizinci sınıf öğrencisine eğitim verecek. Bunlardan 2 sınıf ve 52 öğrenci temel dil olarak İngilizce ve yardımcı dil olarak Almanca görecek. 1 sınıf İngiliz dili ağırlıklı ve yardımcı dil olarak İtalyanca görecek. En çok sekizinci sınıf öğrencisi, 3 sınıf ve 78 (her sınıf 26şar) öğrenci olmak üzere yoğun olarak Almanca ve yardımcı ikinci dil olarak İngilizce dersleri görecek. Bunlara ilaveten 23 kişilik bir sınıf da birinci dil Fransızca ve ikinci dil İngilizce olarak hazırlığa başlamaktalar.

Öğrenciler temsiller sundular, okul ve eğitim ile ilgili şiirler ve şarkılar okundu. İki müdürün yanı sıra belediye, valilik ve eğitim müdürlüğü temsilcileri birer kutlama konuşması yaptılar. Onların yanı sıra veliler adına da konuşma yapıldı.

Resmi Açılış Töreni bittikten sonra birinci sınıf öğrencileri temel ve pozitif bilimler eğitimi veren kalenin kapısından içeri girip, sınıflıklara gittiler. Arkadaşlarıyla tanıştılar, öğretmenleri tarafından sıralara oturtturdular, hatıra fotoğrafları çekildi ve ders kitaplarını aldıktan sonra da 2010/2011 Eğitim Öğretim yılına resmen başlamış oldular.

Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı ön verilere göre Bulgaristan genelinde toplam 651 502 öğrenci bu yıl eğitim görecek. Bu rakam Kırcaali İlinde yaklaşık 17 600 civarında. Aynı şekilde 264 belediyeden 150'si 5 yaşındaki çocuklara okul öncesi eğitim verecek işlemleri tamamladığı da duyurulan bilgiler arasında.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER