"Ömer Lütfi" Kültür Derneği, Müslümanların Ramazan Bayramını muhteşem konserle kutladıSalı, 30 Ağustos 2011

Kırcaali "Ömer Lütfi" Kültür Derneği bu yıl da Arife günü akşamı geleneksel Ramazan Bayramı konserini sundu. Etkinlik iş adamı Kadir Kırcı'nın maddi katkılarıyla Kırcaali Belediyesi ile ortaklaşa düzenlendi. Türklerin yoğun olarak mesken ettiği Kırcaali bölgesinden yüzlerce vatandaş konseri izlemek için Kültür Evi salonuna akın ettiler. Kesintisiz alkışlanan amatör folklor sanatçıları zengin bir Türk kültür programı sahnelediler. Program Yüksel Esen'in genel yönetmenliği, Sebahat Ahmet'in yönetmenliği ve Müzekki Ahmet ‘in hazırladığı senaryo üzere gerçekleştirilmiştir.
Konserden önce Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis tarafından gönderilen tebrik mesajı okundu. Başkan mesajında,"Müslümanların büyük Ramazan Bayramı arifesinde kendi adıma ve tüm Belediye yönetimi adına Belediye sınırları içerisinde bulunan Müslümanlara ve sizlere, sevgili vatandaşlar, en içten sağlık, mutluluk ve her evde esenlik olması dileklerimle hitap ediyorum. Bu bayram vesilesiyle daha iyi bir geleceğe giden yolun tek olduğunu ve onun karşılıklı anlaşma, alçakgönüllülük, şefkat ve iyiliğe inançtan geçtiğini hatırlayalım. Herkes inancını güçleştirsin, gerçeği tanımayı öğrenelim ve yanılmayı aşalım. Birbirimizi ve de özellikle komşularımızı sayalım. Çünkü ancak bu şekilde gelenekleri ve göreneklerimizi devam ettirebiliriz. Tekrar Müslümanların Ramazan Bayramını kutluyorum ve atalarımızda olduğu gibi, ve de gelecek nesillerde olacağı gibi, barış ve anlaşma içerisinde yaşamaya devam edeceğimize kendi inancımı ve hepimizin inancını ifade ediyorum" diye sesleniyor.

Ayrıca Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova ve Bulgar Sosyalist Partisinin Kırcaali İlçe Teşkilatı yönetimi tarafından da Kırcaali bölgesi halkının Ramazan Bayramı kutlanılan mesajlar okundu.
Konserde Kırcaali Belediyesi adına Kültürden Sorumlu Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, "Ömer Lütfi" Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet, Bulgar Sosyalist Partisinin Milli Kurul Üyesi Nazmi Mümün, ve oğluyla beraber gelen BALGÖÇ Osmangazi Şubesi Başkan Vekili ve Adalet ve Kalkındırma Partisi Bursa Osmangazi İlçesi Yönetim Kurulu Üyesi Nayme Kaşmer de hazır bulundular. Hepsi de dernek yönetimi adına Seyhan Mehmed ve Müdür Müzekki Ahmet'i tebrik ettiler.
Ramazan ayı boyunca konsere hazırlanan "Kırcaali" Türk Folklor Topluluğu, "Kadriye Latifova" Çocuk Ekibi, Solistler Grubu ve "Sürpriz" Modern Dans Topluluğu seyircilere muhteşem türkü ve dans gösterisi sundular. Onlar okudukları gerek Türk halk müziği, gerekse modern pop parçalarla Kırcaalilerin gönlünde taht kurdular. Ayrıca çocuklar konser programı dahilinde Ramazan Bayramı havasına uygun maniler söylediler, seyircileri gülüşe boğdular.
Solistlerden sahneye ilk yıldızı parlayan Duygu Ali çıktı ve seslendirdiği "Çayırda Buldum Seni" ve "Sallasana Mendilini" türküleriyle gönülleri coşturdu. Bu Ramazan konserinde Kırcaaliler ilk defa sahneye çıkan Hatice ve Sezay ile tanıştılar. İkili sözü ve müziği kendilerine ait slow rap parçasıyla seyircileri selamladılar. Akşamın en duygulu ve en hareketli parçalarını Kırcaalilerin çok iyi tanıdığı popçu Emre Ahmed seslendirdi. Onun şarkıları seyircileri kah duygulandırıp ağlattılar, kah yürekleri hoplattılar. Ayrıca Emre, Bulgaristan'a adanmış bir şiiri çok ifadeli okudu.
Ondan sonra Kırcaaliler sahnede başka genç yıldız Mert Hüseyin ile buluştular. O, çok sevilen "Kırcaali'nin Pazarı" türküsünü ve "Şinanari" şarkısını söyledi.
Son olarak eski solistlerden Behiye Ahmed "Esmerim Biçim Biçim" ve "Nar Danesi" türküleriyle ses yeteneğini bir kez daha gösterdi.
"Ömer Lütfi" Derneği folklor ekipleri Cebelli Kız, Çiftetelli, Roman, Bahar ve de Rumeli danslarını sergilediler.
Çocuk ve genç sanatçılarla coşan seyirciler onları çiçeksiz bırakmadılar.
Ayrıca derneğe birer sepet çiçek Müh. Hasan Azis, Vali İvanka Tauşanova, BSP'nin Yerel Teşkilatı ve "Sokol" Şirketi tarafından sunuldu.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER