Onarılan Madan-Zlatograd-Benkovski yolunun 16 km'lik kesiminin açılışı yapıldıÇarşamba, 30 Aralık 2015

Onarılan Madan-Zlatograd-Benkovski yolunun 16 km'lik kesiminin açılışı yapıldıBölge Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Lilyana Pavlova, Ulaştırma,Enformasyon Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı İvaylo Moskovski, Yol Altyapısı Ajansı Başkanı Müh. Lazar Lazarov, Smolyan (Paşmaklı) Valisi Nedyalko Slavov, Kırcaali Valisi İliya İliev ve Zlatograd (Darıdere) Belediye Başkanı Miroslav Yançev, yeniden yapılandırılan Madan-Zlatograd-Benkovski yolunun toplam 16 km'lik kesiminin resmi açılışını yaptılar. Smolyan (Paşmaklı) ve Kırcaali illerinin sınırları dahilinde bulunan bu yol Zlatograd ve etrafındaki yerleşim yerleriyle tek bağlantı yoludur. Bu yolun onarımına 2007-2013 Yunanistan-Bulgaristan Avrupa Bölgesel İşbirliği Programınca ve ulusal bütçeden maliyeti 10,6 milyon levayı aşan yatırım yapıldı.

Bakan Pavlova, sınır ötesi program kapsamında gerçekleştirilen son proje olduğunu ve yararlanıcı, proje yüklenicisi ve Yol Altyapısı Ajansının çabaları sayesinde programca sağlanan tek bir levanın bile kaybedilmesinin söz konusu olmadığını vurguladı. İnşaat ve montaj işlerinin bu yıl ekim ayının başında başlatıldığını hatırlatarak, birçok kişinin onarımın zamanında biteceğine inanmadıklarını ifade ettiklerini paylaşan Pavlova, "Bölgede yaşayan tüm vatandaşlara güvenli yolculuk sağlamasını umduğum harika bir modern tesise sahip olduk" dedi. Zlatograd Belediye Başkanı Miroslav Yançev şahsında Zlatograd Belediyesine teşekkür eden Bakan, Yançev'in Zlatograd kasabasının yaşamak için muhteşem bir yer olması, turistleri celbetmesi ve gelişmesi için AB fonları ve hükümet tarafından sunulan tüm imkanları kullanma yönünde son derece aktif olarak çalıştığını öne sürdü.

Pavlova, "Onun aktifliği sayesinde bölgede altyapıyı ileride gerçekleştireceğimiz daha birçok projelerle inşa etmeye devam edeceğimize kanaat getirebilirim. Önümüzdeki yıl Zlatograd'ın Konut Binalarda Enerji Verimliliğinin Arttırılmasına İlişkin Ulusal Programından aktif yararlanıcılar arasında olacağından eminim. AB fonlarının sunduğu yeni fırsatlarla birlikte kasabanın çehresini daha da değiştireceğiz" diye vurguladı.

Bakan, çabaları sayesinde sınır ötesi programlarının başarıyla gerçekleştirilmesine devam edildiğini belirterek, Smolyan Valisi Nedyalko Slavov'a da teşekkür etmeyi unutmadı. Pavlova, "Şimdiye kadar yol altyapıya 35 milyon leva yatırım yaptık, bundan sonra da yol altyapıya, teknik altyapıya ve yeni Elice Sınır Kapısına olmak üzere yatırımlara devam edeceğiz. Bunun bölgeyi daha fazla turistlerin ziyaret etmesine ve daha fazla iş imkanları ve yatırımlara yol açmasını umuyorum" dedi.

Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı, Smolyan ve Kırcaali illeri arasında bağlantı sağlayan yolun onarılmasına gösterdiği çabalarından dolayı Kırcaali Valisine de teşekkürlerini arz etti. Pavlova, "İki il arasında daha fazla ortak projelerin gerçekleştirilmesi, bölgesel altyapının gelişimine daha fazla yatırım yapılması gerektiğine inanıyorum, çünkü böyle imkanlar mevcut. Proje yüklenicisine de özel teşekkürlerimi arz ediyorum, çünkü bugün projenin sonlandırılması için son tarihti "diye kaydetti.

Lilyana Pavlova, konuşmasının sonunda, "Her birimizin altyapıyı iyileştirme yönünde çalışmaya devam edebilmemiz ve her bir şehrin çehresini iyileştirebilmemiz için 2016 yılı daha huzurlu olsun, sağlık, kısmet ve birleşme getirsin" diye dilekte bulundu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER