Paniçkovo ve Vızel köylerinde mevlit gelenekleri devam ediyorPazartesi, 20 Haziran 2022

Paniçkovo ve Vızel köylerinde mevlit gelenekleri devam ediyor

Çernooçene (Yenipazar) ilçesinin Paniçkovo (Çanakçı) ve Vızel (Cıngazköy) köylerinde düzenlenen sağlık ve bereket mevlitleri, iki yıllık bir aradan sonra uzaktan yakından gelen onlarca insanı bir araya getirdi.

Köy muhtarları başta olmak üzere organizatörler, farklı yerleşim yerlerinden insanları bir araya toplamak için ciddi çaba sarf ettiler.

Mevlit merasimleri, bölgedeki insanların bir araya gelmesine ve sohbet etmesine imkan veren gerçek bayramlardır. Kuraklık olduğu zamanlarda yağmur duası da yapılır.

Vızel köyü mevlidi, köyün üst tarafında bulunan Gaziler Tepesi'nde eski Gazi Baba mezarına yakın bir mevkide yapıldı.  

Paniçkovo köyündeki mevlit merasimi, hemşehri buluşmasına dönüştü. Komşu köylerden, yurdun çeşitli yerlerinden gelen ve ve Türkiye’deki göçmenlerimiz arasından 500'den fazla kişi bir araya geldi.

Buluşma, köy sakinleri, misafirler ve Çernooçene’nin şirin Paniçkovo köyünün mahallerindeki sülalelere mensup aile fertleri için heyecan vericiydi.

Paniçkovo köyü muhtarı Ali Bekir, “Çeşitli yerlerde ikamet eden hemşehrilerimizin çocuklarının buraya gelmesi bizim için sevindirici bir olaydır” diye ifade etti. Muhtar, mevlit programı ile birlikte tertiplenen geleneksel hemşehriler buluşmasının uzun yıllar devam etmesini umuyor.

Paniçkovo’da yapılan mevlit merasimine konuk olan Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, yaptığı selamlama konuşmasında hazır bulunanlara bu zor zamanlarda gelenekleri ve toplum içindeki iyi ilişkileri korumayı başardıkları için teşekkür etti. 

Dini merasimler köylerdeki cami encümenlikleri tarafından muhtarlıkların desteğiyle organize edildi.

Cami encümenliklerinin temsilcileri, mevlit hazırlıkları konusunda yardımcı olan gençlere şükranlarını ifade ederken katkıda bulunan yerlilere ve diğer hayırseverlere de en içten teşekkürlerini sundular.

Mevlitlerin ardından katılımcılara yerli usta aşçıların hazırladığı etli pilav dağıtıldı.

İsmet İSMAİL


DİĞER HABERLER