PARLAMENTO KABİNEDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİ ONAYLADIÇarşamba, 27 Ocak 2010

PARLAMENTO KABİNEDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİ ONAYLADIBulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un teklif ettiği kabine değişiklikleri, parlamentoda yapılan oylamada onaylandı.
Oylamaya katılan 196 milletvekilinden iktidardaki GERB (arma), aşırı milliyetçi ATAKA ve Mavi Koalisyon partilerinden toplam 127 milletvekili değişikliklere destek verirken, muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ile üyelerin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS-HÖH) parlamento gruplarından toplam 69 milletvekili aleyhte oy kullandı.

Başbakan Boyko Borisov, Savunma Bakanı Nikolay Mladenov'un Dışişleri Bakanlığına geçmesi ve Savunma Bakan Yardımcısı emekli general Anü Angelov'un ise Savunma Bakanı olmasını içeren kadro değişikliğinin, Rimyana Jeleva'nın Dışişleri Bakanlığından istifa etmesi üzerine yapıldığını ve muhalefet partilerinden destek beklemediğini kaydetti.

"Avrupa Komisyonu üyeliğine aday olan Jeleva'nın, Avrupa Parlamentosunda sorgusu sırasında başarısız olduğunu" belirten Borisov, Jeleva için, "Dışişleri bakanı olarak görevini sürdürseydi daha da büyük sorunlar yaratacaktı" ifadesini kullandı.

Oylamadan sonra parlamentoda yemin eden Nikolay Mladenov ve Anü Angelov, görevlerine başlamak üzere bakanlıklarına gitti.


DİĞER HABERLER