Plevneliev ve Kalfin cumhurbaşkanlığı için yarışacakÇarşamba, 26 Ekim 2011

Plevneliev ve Kalfin cumhurbaşkanlığı için yarışacakCumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerin resmi olmayan sonuçları belli oldu. Rosen Plevneliev ile İvaylo Kalfin 30 Ekim'deki ikinci turda cumhurbaşkanlığı koltuğu için yarışacak. Bulgaristan tarihinin ilk Türk cumhurbaşkanı adayı Sali Şaban oyların yüzde 1,28'ini aldı.

Bulgaristan'da ilk turu pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerin sonuçları belli oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda hiçbir aday yüzde 50 barajını aşamadı. İlk turda yüzde 40,5 ile en fazla oy oranına iktidardaki GERB partisinin adayı Rosen Plevnelievulaştı. Plevneliev'i yüzde 28,9 oy oranıyla ana muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) adayı eski dışişleri bakanlarından İvaylo Kalfin izledi.

Plevneliev ve Kalfin 30 Ekim'de yapılacak ikinci turda cumhurbaşkanlığı koltuğu için yarışacak. Cumhurbaşkanlığı seçimine aday göstermeyen üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (DPS-HÖH) lideri Ahmet Doğan, ikinci turda İvaylo Kalfin'e destek vereceklerini açıkladı.

İLK TÜRK CUMHURBAŞKANI ADAYI

Cumhurbaşkanlığı seçimine ülke tarihinin ilk Türk kökenli adayı olarak katılan Sali Şaban ise oyların sadece 1,28'ini alabildi.

Ulusal Birlik Hareketi adlı partiden aday olan Şaban, kendisine oy verenlere teşekkür ederek, "Önemli olan bir Türkün de bu ülkede yönetime aday olabileceğini ortaya koymaktı. Bunu başardım" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimine iddialı giren ve seçim öncesi "Mutlaka ikinci tura kalacağım" açıklamasını yapan ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisinin lideri Volen Siderov ise hüsrana uğradı. Siderov, ilk turda oyların sadece yüzde 3,66'sını alabildi.

YURT DIŞINDA KULLANILAN OYLAR

Bu arada cumhurbaşkanlığı seçimi için yurt dışında toplam 50.499 oy kullanıldığı açıklandı.

Yurt dışında seçim organizasyonundan sorumlu Dışişleri Bakanlığı'nın basın merkezi, 58 ülkede kurulan seçim yerlerinde oy verme işleminin sorunsuz geçtiğini bildirdi.

Verilen bilgiye göre, Türkiye'de 22.418, İspanya'da 6.752, Güney Kıbrıs'ta 2.071 ve Almanya'da 2.040Bulgaristan vatandaşı oy kullandı.

Ülkede 2006 yılında yapılan son cumhurbaşkanlığı seçiminde yurt dışında 47.007 oy kullanılmıştı.

YEREL SEÇİMLER

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte yapılan yerel seçimlerde ise 27 büyükşehir belediyesinden sadece 9'unda ilk turda belediye başkanları belli oldu. Başkent Sofya'da GERB adayı Yordanka Fandıkova ilk turda aldığı yüzde 53 oy oranıyla yeniden belediye başkanı seçildi.

İlk turda GERB adayları Sofya'nın yanı sıra Dobruca, Gabrovo ve Burgaz kentlerinde de yüzde 50 barajını aşarak seçimi kazandı. Şumnu'da BSP, Montana'da VMRO, Küstendil'de sağ koalisyon ve Pazarcık'ta bağımsız adaylar ilk turda belediye başkanı seçildi.

Türklerin yoğunlukta yaşadığı "Küçük İstanbul" olarak adlandırılan Kırcaali kentinde ise HÖH adayı Hasan Azis yüzde 54'lük oy oranıyla üçüncü kez belediye başkanlığı koltuğuna oturdu.

Kırcaali'ye bağlı 6 ilçe belediyesinde de HÖH adayları ilk turda seçimi kazanmayı başardı.

Yerel seçimlerin ikinci turunda 18 büyük şehir belediyesinde ilk turda en fazla oyu alarak ilk ikiye giren adaylar yarışacak.


DİĞER HABERLER