Primlerini kendi ödeyenlerin sigorta türünü değiştirme süresi doluyorSalı, 28 Ocak 2014

Primlerini kendi ödeyenlerin sigorta türünü değiştirme süresi doluyor31 Ocak'a kadar emekli maaşı alabilmek için sigorta primlerini kendileri ödeyen vatandaşlar ve tarım üreticisi olarak kayıtlı olanlar da sigorta türünü değiştirebilirler.

Zorunlu olarak Devlet Sosyal Güvenlik Kurumu'nun Emekli Maaşlar Fonu'na ödeme yapıyorlar, ayrıca kendi tercihleri üzerine de Hastalık ve Annelik Fonu'nda da emeklilik hesabı açtırabilirler.

Bu vatandaşlar, iş kazası, mesleki hastalığı ve işsizlik dışında tüm sigortalı haklarından faydalanabilmek için yüksek sigorta primi ödemeyi seçebilirler. Diğer bir seçenek de hastalık, yaşlılık ve ölüm için daha düşük sigorta primi ödemeleridir.

Primlerini kendileri ödeyen vatandaşlar, her takvim yılı için sigorta türünü değiştirebilirler. Bunun için Milli Gelir Kurumu İcra Müdürü tarafından doğrulanan dilekçe formu sunmaları yeterlidir. Tarım üreticisi olarak ve yanı zamanda Katma Değer Vergisi Kanunu'na göre kayıtlı vatandaşların artık faaliyetinden elde ettikleri gelirleri vergilendirme prosedürünü seçme hakkı olacak.

Tarım üreticisi, tarım faaliyetinden elde ettiği gelirlerin şahıs şirketi sahibi olarak vergilendirilmesini seçebilir. Bu seçim bu yıl için 31 Ocak 2014 tarihine kadar sunulacak dilekçe ile olacak. Çiftçilerin, 1 Ocak 2014 tarihinden sonra elde ettikleri gelirler için böyle bir dilekçe sunmamaları taktirde yıllık vergi tabanı üzerinden vergilendirilecekler. Bu durumda vergilendirilen gelirden ancak üretimin türüne göre yüzde 60 veya yüzde 40 indirim imkanından faydalanabilecekler.


DİĞER HABERLER