Prof. Genço Naçev: "Çekememezlik ve nefret kalp sağlını kötü etkiliyor"Perşembe, 29 Eylül 2011

Prof. Genço Naçev: Uluslararası Kalp Günü dolayısıyla bugün başkentteki "Aziz Ekaterina"Hastanesi önünde kalp damar hastalıklarına temel riskli faktör olan kan basıncı, kan şekeri ve kolesterolün seviyesinin incelenmesini içeren ücretsiz muayeneler yapıldı. Hastanenin İcra Müdürü Dr. Genço Naçev basın önünde insanların kalp hastalıklarının önlenmesi ve azalması için bu incelemeleri yılda en az bir kere yaptırmalarını tavsiye etti ve hareketli muayenehanelerin bunu yapmaya mükemmel fırsat olduğunu belirtti. Onun ifadesine göre, Bulgaristan'da kalp damar hastalarına iliştik istatistik araştırma yapılmıyor, fakat Avrupa'da yapılan bir araştırmaya göre, Bulgaristan Avrupa ülkeleri arasında ölümlerin %66'ının bu tür hastalıklar sonucunda olduğu için birinci yerde bulunuyor.
Prof. Naçev'in ifadesine göre, çekememezlik ve nefret duygularının yaşanılması da kalp sağlığını kötü etkilemektedir. Prof. Naçev, "İnsanların güzel duygular hissetmeleri, olumlu enerji yansıtmaları lazım ve olumlu, pozitif düşüncelere sahip olmalılar" dedi.
Genço Naçev, aynı zamanda insanların günlük hayatında hareket ve durgunluk arasında denge olmasına, sağlıklı beslenmelerinin çok önemli olduğuna vurguladı. Doktor, stresin minimum düzeye düşürülmesini ve tamamen yok edilmesinin mümkün olmadığı için de nabzın, kan şekerinin ve beden kilosunun daima takip edilmesini tavsiye etti. Prof. Naçev, "Stres ve duygular genelde kalp damarlarının daralması için ana faktördür ve kalp hastalıklarının belirmesine yol açarlar" diye öne sürdü.DİĞER HABERLER