Prof. Getov: Bulgaristan, aşılama oranının düşük olması nedeniyle kendisini dünyadan izole edecekPerşembe, 07 Ekim 2021

Prof. Getov: Bulgaristan, aşılama oranının düşük olması nedeniyle kendisini dünyadan izole edecek

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Bulgaristan Temsilcisi Prof. Dr. İlko Getov, BNR’nin “12+3” programına verdiği demeçte, “Ülkemizde aşı karşıtlığının ve çağdaş bilime olan inançsızlığın artması nedeniyle yavaş yavaş seyahat kısıtlamalarıyla ilgili listelere girdiğimiz için Bulgarlar kendi kendini izole edecekler” diye kaydetti.

Profesörün ifadesine göre, aşı kampanyası kapsamında devletimiz ayrı ayrı bireylere ulaşamadı, daha çok ortak şeyler söylendi.

EMA Bulgaristan Temsilcisi, “İnsanların bu aşamada aşının hayatımızı normalleştirebilecek tek şey olduğunu anlaması gerekiyor… Biz komplo teorilerinin kralıyız… Aşı olmak için maddi teşvikler olmamalı. İş dünyası, turizm işletmeleri, sanayi sektörü işletmeleri, bunların kendileri personelinin aşılanmasını istemeli, kalkınma için güvenli bir çevreye sahip olmayı istemelidirler” dedi.

Prof. Getov, üçüncü doz ile rapel dozu arasında fark olduğunu vurguladı.

EMA Bulgaristan Temsilcisi, “Üçüncü doz, organ nakli yapılan kişiler, immünosupresif tedavi gören kişiler, ciddi bir hastalığı olan kişiler, bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışmadığı düşünülen kişiler olmak üzere bağışıklık sistemi zayıf olan insan grupları için ikinci dozdan 28 gün sonra tavsiye edilmektedir. Onların doktorlarına danışmaları ve buna göre aynı aşının üçüncü dozunu almaları gerekir. Rapel dozu, risk altında bulunan Covid-19 hastalarının olduğu bir ortamda, sosyal hizmet kurumlarında çalışanlar, öğretmenler içindir. Bu doz ikinciden 6 ay sonra verilebilir” diye açıklık getirdi.

Prof. Getov, aşıların karıştırılmasını önermez, ancak bunun imkansız olmadığını açıkladı.

Foto: AA


DİĞER HABERLER