Rani Listli Ayhan Salim, Avrupa Asya Ashihara Karate Şampiyonasında ikinci olduCuma, 25 Kasım 2011

Rani Listli Ayhan Salim, Avrupa Asya Ashihara Karate Şampiyonasında ikinci olduRani List (Işıklar) köyünden 34 yaşındaki Ayhan Salim, 11-13 Kasım 2011 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen Avrupa Asya Ashihara Karate Şampiyonasında 75 kg. kategorisinde ülkesini temsil etmiş, gümüş madalya kazanmıştır. Şampiyona, O-Sport Savunma Sanatları Federasyonu tarafından organize edilmiştir. Ayhan, aynı şampiyonada yaptığı maçlarda kaburgalarında ve sol bileğinde oluşan sakatlıklarla finale çıktığını belirtti. Bu sakatlıkların birinci olmasına engel olduğunun altını çizdi.

Şampiyonaya maliyetini kendi karşılayarak, tek başına Bulgaristan adına katılan Rani Listli karateci, mali durum nedeniyle yetiştirdiği öğrencilerinin katılamadıklarını paylaştı. Bir sporcunun şampiyonaya katılım ücreti, yol, konaklama, yemek masraflarıyla birlikte 380 Avro civarında paraya mal olduğu anlaşıldı.

Ayhan Salim, Bulgaristan'da Ashihara Karate tarzının tek antrenörü olduğunu vurguladı. Kendisi Ashihara Karate sporu çalışmalarına 1994 yılında Bursa'da 5. dan antrenörü Sermet Ulufer'in yanında başlamıştır. 2000 yılında kendisi 2. dan siyah kuşağa sahip oluyor ve 1994 - 2002 yılları arasında Türkiye içinde yer aldığı çeşitli turnuvalarda dereceleri olmuştur.

Ayhan, 2005 yılında Rani List köyünün okul salonunda 10 civarında öğrenci yetiştirmeye başlamıştır. Haziran 2006 tarihinde de Bulgaristan adına Türkiye'de düzenlenen Dostluk Turnuvasına 5 yarışmacıyla birlikte katılmıştır. Yarışmacılar, çeşitli kategorilerde 2 birinciliği, 2 ikinciliği ve 1 birinciliği kazanma mutluluğunu yaşamışlardır. Bir buçuk aydan sonra ise, başka bir Dostluk Turnuvasına katılmak üzere davet almışlardır. Ayhan, bu defa yarışmaya 3 öğrencisini götürmüş, üçü de ayrı ayrı kategorilerde bronz madalyaya sahip olmuşlardır.

Aynı yılın sonunda maddi sorunlar yüzünden karate salonunu kapatmak zorunda kaldığı için Batı Avrupa'ya işçi olarak çalışmaya gitmiştir. Gurbette bulunduğu 4 yıl içerisinde karate sporundan tamamen uzak kaldığından üzgün olduğunu dile getirdi. 2010 yılının sonunda Bulgaristan'a dönünce hiç zaman kaybetmeyen Ayhan, yeniden açtığı karate salonunda 8-9 öğrenciyle tekrar antrenmanlara başlamıştır.

Ayhan Salim, Antalya'da gösterdiği başarı sayesinde Dünya Karate Federasyonu Başkanı Jens Bjerrekaer tarafından 7 Nisan 2012 tarihinde Danimarka'nın Viborg şehrinde düzenlenecek olan 18. Dünya Ashihara Karate Şampiyonasına davet edilmiştir.

Ayhan'a 26 Ağustos 2012 tarihinde Japonya'da düzenlenecek 18 yaşına kadar açık sıklette yarışmacıların katılacağı Ashihara Karate Turnuvasına davet edileceği söz verilmiştir.

16 yaşında karate antrenmanlarına başlayan Ayhan, aslında daha küçük yaşlarda bu spor dalına karşı büyük ilgi duyduğunu ifade etti. Kendisinden 5 yaş küçük olan kardeşi Sunay'ın da aynı sporla uğraştığını ve Türk Milli takımında yer aldığını paylaştı. Sunay Işık'ın Türkiye adına ashihara karate dalında birçok derecesi olduğu açıklandı.

Ayhan evli ve bir çocuk babası. Büyüdüğünde kızına ashihara karate tekniğini öğretip, kendini savunabilmesini istiyor.

Ayhan Salim, Kırcaali il merkezinde ashihara karate okulu açmayı planladığını belirtti. Ancak bunun çeşitli sponsorların sağlayacağı maddi ve manevi destekle mümkün olacağını vurguladı. Ayhan'ın amacı, ashihara karate alanında edindiği birikimini öğrenciler yetiştirerek, gelecek kuşaklara aktarmaktır. İlk hedefi öğrencilerini Bulgaristan'ın gelecek şampiyonları haline getirmesidir.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER