RESMİ MURAT :"ARDİNO HASTANESİ KASTEN İFLASA DOĞRU SÜRÜKLENİYOR"Salı, 15 Haziran 2010

RESMİ MURAT :1 Haziran'dan itibaren hastanenin Sağlık Kasası'yla imzalamış olduğu 22 klinik tedavi yolundan 17'sinin durdurulmasından sonra Haziran ayı sonuna kadar Ardino'daki hastane kapılarını kapatıyor, personel de yıllık izne çıkartılıyor. Bu önlemelerin sözde nedeni, yönetmelik gereği her hastanenin her bölümünde iki uzman doktor ve hastanede bir de narkoz (anestezi) uzmanının bulunması zorunluluğundan kaynaklanmaktadır. Hastanedeki narkoz uzmanın işinden ayrılmasından sonra Sağlık Kasası bu önlemlere başvurmuştur!

Hastaneden yapılan açıklamada, durdurulan klinik tedavi yolları için ödeneklerin kesildiğini ve personelin işsiz kaldığı duyuruldu. Hala sağlık hizmeti veren 5 klinik tedavi yoluyla da hastanenin yılı sonuna kadar ayakta kalmasının mümkün olmadığı da belirtildi. İsmini açıklamamızı istemediği bir hastane yöneticisi, "Narkoz uzmanı bulmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Sağlık Kasası bize söz verdi. Sağlık alanındaki Ulusal Çerçeve Anlaşmasındaki ölçütler yerine getirildiği halde, her tedavi bölümü için ikişer uzman doktor bulduğumuzda, Sağlık Kasası durdurduğu klinik tedavi yolları için verilen ödeneklerin yeniden açılacağa teminatını verdiğinin" açıklamasını yaptı.

Yılbaşında Ardino'daki hastanenin kapatılmaması için bölge halkı protesto gösterileri yapmıştı. Dönemin Sağlık Bakanı Bojidar Nanev de hastanenin katılmayacağına söz vermişi halka verilen sağlık hizmetinin de 30 tedavi klinik yolundan yapılacağını söylemişti. Oysa bakanın ziyaretinden birkaç gün sonra, Sağlık Kasası tarafından hastanedeki klinik tedavi yolları 22'ye düşürülmüştü. Belediye başkanı da bu kararı İdare Mahkemesi'nde temyiz etmiş ve davayı hastane lehinde kazanmıştı. Bölge Sağlık Kasası İdare Mahkemesinin bu kararını Yüksek İdare Mahkemesi'nde temyiz ediyor ve duruşma da 20 Ekim'de yapılacaktır.

Belediye Başkanı Resmi Murada göre, bunlar zaman kazanmak için taktiklerdir ve böylelikle hastaneler iflasa sürüklenmektedir.

İl merkezine bu kadar uzak ve engebeli bir alanda bulunup da bölge halkına sağlık hizmeti veren hastanenin kapatılmasına halktan büyük bir tepki var. Bölgedeki yaşayanların çoğu, bu olayda da GERB hükümetinin Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) belediyelerine karşı yürüttüğü kasıtlı bir siyasetin sonucu olduğuna inanıyor.

Dünkü gün bu sıkıntıyı açıklamak için belediye temsilcileri Bulgaristan Kamu Denetçisi Ginyo Ganev ile görüştüler.


DİĞER HABERLER