Rodopi Stadı, Dünya Mestanlılar Buluşması'ndan önce hazır olacakÇarşamba, 25 Şubat 2015

Rodopi Stadı, Dünya Mestanlılar Buluşması'ndan önce hazır olacakMomçilgrad'daki (Mestanlı) amblematik Rodopi Stadı, Dünya Mestanlılar Buluşması için kasabaya gelecek tüm dünyadan futbol hayranlarını karşılayacak. Gelenek haline getirilen dünyanın dört bir yanına dağılmış hemşehrilerin buluşması artık altıncı yıl 27 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek. Modern tesisin genel tadilatı Haziran ayının sonuna kadar tamamlanması gerekiyor.

Yeniden yapılandırmadan sonra Rodopi stadı modern drenaj ve otomatik sulama sistemi ile ilde benzeri olmayan bir stat olacak. Yeni tesis sayesinde Trakya semtinde bulunan suni bir göle biriken yağmur suları kullanılarak kasabada harcanılan sudan tasarruf edilecek.

Rodopi Stadı, 950 kişi kapasiteli kapalı tribüne sahip olacak. Artık monolitik betonarme yapı inşa edildi, tribünlerin üstüne termo panellerle kaplı metal tente yapıldı. Proje kapsamında soyunma odaları ve idari bina da tamamen onarıldı.

Sahadaki çim döşemesinin yenilenmesi ve açık alan fitnes ekipmanları monte edilmesi bekleniyor. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF ) tarafından sertifika verilen yeni döşeme ile koşu pisti kurulacak.

Spor tesisinin kuzeybatı kısmında yeni ek futbol sahası kurulacak. Bu sahada suni çim döşemesi, oturma yerleri, tel örgüsü ve suni aydınlatma olması tasarlanmıştır. Ayrıca "Rodopi" stadında 145,30 metrekare alan üzerine bir katlı yeni bir bina kurulması öngörülüyor. Bu bina alanın kuzey kısmında giriş, pist ve ek futbol sahası arasında bulunan alana kurulacak. Bina tüm spor sahalara panoramik bir bakış sağlaması için çadır olarak tasarlanmış.

Momçilgrad Belediyesi tarafından stadın yeni yetişenlerin gerektiği gibi yetişmeleri için beden eğitimi ve spor derslerinde kullanılmak üzere okullara teslim edilmesi düşünülüyor. Stadın elit futbol kulüplerinin çeşitli yarışmalara katılmak için takımların antrenman çalışmaları yaptıkları kamplara ev sahipliği yapması yönünde de çalışılacak.

"Momçilgrad Belediyesi'nde Spor Merkezleri ve Serbest Zamanın Değerlendirilmesini İyileştirme" adındaki proje Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı gereğince finanse edilmektedir.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER