Roman asıllı vatandaşlara saldırma teşebbüsünde bulunanlar tutuklandıPazartesi, 22 Aralık 2014

Roman asıllı vatandaşlara saldırma teşebbüsünde bulunanlar tutuklandı Başkentte emniyet güçlerinin etnik azınlıklara mensup vatandaşlara saldırma planlayan 33 kişiyi gözaltına aldıkları bildirildi. Bunun dün Sofya'da düzenlenen ırkçılığa karşı protestonun başlangıcından birkaç dakika sonra olduğu bildirildi. Gözaltına alınanların yürüyüşe katılan vatandaşlara saldırmak niyetinde oldukları açıklandı. Protestoya yaklaşık 100 kişinin katıldığı belirtildi. Protestoculara karşı olan niyetini gerçekleştiremeyince grubun bir kısmı Fakulteta semtine doğru yürüyünce polislerin onların yolunu kesip saldırıcıların 33'ünü 3 Polis Merkezi Amirliği'ne götürdükleri kaydedildi. Grupta yer alan diğer kişilerin polis tarafından kontrol edilip kısa bir sorgulamadan sonra serbest bırakıldı.

Dünkü protesto ırkçılık ve ayrımcılığa karşı yapıldı. Bulgar ve Roman asıllı vatandaşların katıldığı protesto yürüyüşü Kristal Parkı'ndan Halk Meclisi binasına kadar devam etti. Protestocular, "Herkese Eşitlik" sloganları attı.

Organizatörler, protestonun sebebinin Sağlık Bakanı Petır Moskov'un son günlerde yaptığı açıklamalar ve ırkçı ve milliyetçi Vatanseverlik Cephesi Koalisyonunun Eşbaşkanı Valeri Simeonov'un Meclis kürsüsünden kullandığı ırkçı ifadelerden kaynaklandığını belirttiler.

Göstericiler, siyasetçilerin yaşam standardını yükseltecek kararlar almak yerine sorunları derinleştiren popülist ve ırkçı söylemler kullandıklarına vurgu yapıyorlar.


DİĞER HABERLER