"Romanlar Kralı" gözaltına alındıÇarşamba, 28 Eylül 2011

Bulgaristan'da "Romanlar Kralı" olarak bilinen ve ülkede yaşanan etnik gerginliğin sorumlusu olarak gösterilen Kiril Raşkov'un (69) gözaltına alındığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığından edinilen bilgiye göre, Raşkov "ölüm tehdidinde bulunmak" suçlaması ile gözaltına alınarak hakkında soruşturma başlatıldı.

Filibe Bölge Emniyet Müdürü Todor Çonov, Raşkov ile ilgili suç ihbarının Katunitsa olayları sırasında bir minibüsle ezilerek öldürülen 19 yaşındaki Angel Petrov'un ailesinden geldiğini açıkladı.

Bulgaristan-Türkiye sınırında göz altına alınan ve Raşkov'un adamı olarak bilinen minibüs şoförü Simeon Yosifov'un (55) da cinayet suçundan yargılanacağı bildirildi.

Filibe kentine bağlı Katunitsa köyünde minibüs kazasının ardından Kiril Raşkov'un ailesi ile Bulgarlar arasında çatışma çıkmış, köylüler Raşkov ailesine ait 3 ev ile 2 aracı yakmışlardı. Olaylar sırasında kalp hastası olan 16 yaşında bir genç de kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Katunitsa'da hafta sonu başlayan etnik gerginlik ülke geneline yayılarak etnik bunalıma dönüştü. Başta başkent Sofya ve Filibe olmak üzere büyük şehirlerde Romanlara karşı 3 gündür protesto gösterileri düzenleniyor. Gösteriler internette paylaşım siteleri üzerinden organize ediliyor.

Saldırı olaylarının da yaşandığı protesto gösterilerinde bugüne kadar toplam 200'ün üzerinde kişi gözaltına alındı.


DİĞER HABERLER