Rudozem'de hatim merasim düzenlendiPazartesi, 26 Ağustos 2019

Rudozem'de hatim merasim düzenlendi25 Ağustos 2019 pazar günü Rudozem (Palas) ilçesinden ilk defa Kur'an-ı Kerim'i hatim eden 42 çocuk için düzenlenen hatim programı Rudozem Merkez Camii önünde birkaç bin kişiyi bir araya getirdi. Çocuklar, program kapsamında dini eğitsel program sundular.

Program esnasında Vahdi Delihusev, Nihat Ademov ve Mümüne Şerifova'nın eğittiği çocuklar ezbere Kur'an ayetleri söyleyip Bulgarca mealini açıkladılar, eğitsel şarkı ve şiirlerle İslam değerleri ve erdemlerini hatırlattılar. Hatim merasimi Kur'an'ı hatim eden çocukların ebeveynlerinin girişimiyle Rudozem Müslüman Encümenliğinin desteğiyle gerçekleştirildi.

Çocuklar programın sonunda Yüce Allah'tan Bulgaristan'ın refahı için Kuran'ın rehberlik etmesini istedikleri bir dua yaptılar.

Törende resmi konuklar olarak Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Smolyan (Paşmaklı) Bölge Müftüsü Necmi Dıbov, Pazarcık Bölge Müftüsü Abdullah Salih, Rudozem Belediye Başkanı Rumen Pehlivanov ve Belediye Başkan Yardımcısı Nedko Kulevski ve başka belediye temsilcileri, milletvekilleri Hayri Sadıkov ve Dr. Daniela Daritkova, Smolyan Valisi Nedyalko Slavov, Madan Belediye Başkanı Fahri Molaysenov, Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov, Yunanistan'dan Müslüman encümenlik temsilcileri, imamlar, toplum önderleri ve başka davetliler hazır bulundular.

Smolyan Bölge Müftüsü Necmi Dıbov, yaptığı selamlama konuşmasında çocukların eğitimi ve İslam değerleri doğrultusunda yetiştirilmesi konusunda sarf ettikleri çabalar ve gösterdikleri sabır için hocaları, ebeveynleri ve çocukları tebrik etti.

Müftü,"Her birimizin toplumumuzun ve ülkemizin iyiliğine katkıda bulunma misyonumuz var. Toplum ve kurumlar çocuklarımızın geleceğini desteklemeli, İslam'ın ilkelerinin onların kalplerine yerleşmesi ve davranışlarına ve tutumuna yansıtılması önemlidir" dedi.

Rudozem Belediye Başkanı, çocuklara bu günün hayat yolculuklarının başlangıcı olmasını, bu yönde devam etmelerini diledi, çünkü kendi deyişiyle bu yol onlara ve yakınlarına yalnızca faydalar getirecektir. Rumen Pehlivanov,"Güçlü bir topluma sahip olmak için değerlerimiz olmalı, bu nedenle okul eğitimi ve evde eğitim ile birlikte giderek ihtiyacını daha çok hissettiğimiz dini değerleri öğretmek ve geliştirmek önemlidir. Ancak o zaman güvenli bir toplumun garantisi olacak" diye kaydetti. Belediye Başkanı, bu tür girişimlerin her zaman Rudozem Belediyesi tarafından desteklendiğini ve desteklenmeye devam edileceğine kanaat getirdi.

Çocukları, ebeveynlerini ve hocalarını tebrik eden Başmüftü Dr. Hacı, tüm katılımcılara çocuklarının dini eğitimine önem vermelerini tavsiye etti, çünkü dini değerlerin öğretilmediği çocukların, diğer kişileri düşünmeden şiddet ve ahlaksızlık girdabına düşme ve zamanımızın diğer tüm kötü alışkanlıklarını edinme riskini taşıdıklarını belirtti.

Başmüftü," Dindarlığın eksikliğinin olumsuz etkisi olduğu sıkıntılı zamanlarda yaşıyoruz. Tarih bize dinsiz bir toplumun var olamayacağını gösterdi, çünkü dünya yalnızca maddiyat üzerine kurulu değil" dedi ve yalnızca genç neslin dini değerlerle yetiştirildiği ve onları takip ettiği durumda toplumun iyi bir gelecek ve refah umabileceğini belirtti.

Programın sonunda Kur‘an'ı hatim eden tüm çocuklara Başmüftü Dr. Hacı, Smolyan Bölge Müftülüğü, Rudozem Belediye Başkanı tarafından hediyeler verildi. Hatim merasimine katılanlar da özel olarak hazırlanan bağış kutuları aracılığıyla bağışta bulunarak, çocuklara destek verdiler.

Hatim programı, tüm konuklara ve katılımcılara ilk defa Kur'an-ı Kerim'i hatim eden 42 çocuğun ebeveynleri tarafından ikram edilen öğle yemeği ile son buldu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER