Rumeli TV Bulgaristan Çekimlerine Hız VerdiÇarşamba, 26 Eylül 2012

Rumeli TV Bulgaristan Çekimlerine Hız VerdiUlusal boyutta yayın yapmakta olan Rumeli TV son 3 aydır yoğun bir şekilde Bulgaristan'da Türklerin yaşadıkları bölgelerde çekimlerine hızlandırdı.

30 Ağustos 2006 yılında kurulan ve Türksat 3A ve Dsmart 258. Kanalda yayın yapmakta olan Rumeli TV son 3 aydır Bulgaristan da çekimlerini hızlandırdı.

Özellikle Kırcaali, Silistre ve Filibe çekimler yapan Rumeli TV ekibi önümüzdeki günlerde Aytos ve Razgrat tarafında da çekim yapacaklarını belirtti. Rumeli TV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tuncay Yılmaz yaptığı açıklamada ;'' 2006 yılında yayına başladığımız günden itibaren gerek Trakya gerekse balkanlardan yayınlarımız devam ediyor. Ancak son zamanlarda Bulgaristan başta olmak üzere Yunanistan, Makedonya ve Kosovo da ekipler kurarak çekimlere başladık. Bulgaristan daha yakın olduğu için burada Program Yapımcımız ve Edirne Bölge Koordinatörümüz Recep Dural'ın Sunumuyla programlarımızı çekiyoruz. Yine Gümülcüne ve İskeçe bölgelerinde Program yapımcımız Fevzi Kurtuluş ile çekimlerimiz devam ediyor. Balkanlar bizim için çok önemli. Çünkü orada atalarımız var. Atalarımız olmasa bile atalarımız oralardan gelmiş. Birimizin dedesi Bulgaristan göçmeni, birimizin dedesi Selanik göçmenidir. İşte burada yaşayan soydaşlarımızı ekranlarımıza taşıyoruz. Ve en önemlisi Türkiye'deki akrabaları ile ekranda onları buluşturuyoruz ve buluşturmaya da devam edeceğiz'' dedi.

Rumeli TV Program Yapımcısı ve Edirne Bölge Koordinatörü Recep Dural ise ; ‘' Bulgaristan'da Mayıs sonundan beri çekimlerimiz sürüyor. Amacımız ata yadigârı topraklarımız Türkiye'de yaşayan hemşerilerimiz ile paylaşmak. Soydaşlarımızın sıkıntılarını Türkiye de duyurmak. Kanalımız Bulgaristan'da yoğun bir şekilde izleniyor. Her gittiğimiz köy veya ilçede tanıyanlar ve seyrettiğini söyleyenler çok var. Özellikle kanalımız Bulgaristan'da yaşayanlar ile Türkiye'ye göç etmiş akrabaları buluşturuyor. Selam söyleyenler ve ağlayanlar oldukça fazla. Yine Edirne'de Programlarımız devam ediyor. Amacımız balkanlar ve Trakya başta olmak üzere tüm Türkiye'ye iyi bir yayıncılık yapmak'' dedi.
Dural, Bu Hafta Bulgaristan'ın Kirkovo Bölgesinde Yer Alan Köylerin ve Geleneksel Kirkovo Buluşmasının yayınlanacağını belirtti.


DİĞER HABERLER