Rusalsko köyünde geleneksel mevlit ve şenlik yapıldıPazartesi, 30 Temmuz 2018

Rusalsko köyünde geleneksel mevlit ve şenlik yapıldı Ardino'nun (Eğridere) Rusalsko (Hotaşlı) köyü, Asenovgrad (İstanimaka) ve Aytos kasabalarından 1000'i aşkın kişi, Türkiye ve Batı Avrupa ülkelerinden gelen göçmenler, geleneksel köy şenliği, sağlık ve bereket mevlidine katıldılar. Olumsuz hava koşullarından dolayı bu yılki etkinlik, 1100 metre yükseklikte bulunan Yayla isimli yerde değil, köy merkezinde gerçekleşti.

Eski Başmüftü Fikri Sali ve Gorno Prahovo (Tosçalı) köyü imamı Mehmet Mehmet başta olmak üzere bölge imamları, Kur'an-ı Kerim tilaveti sundular, Mevlid-i Şerif okudular. Sonunda sağlık ve bereket için topluca dua edildi.

Etkinlikte aslen Rusalsko köyünden olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Müh. İzzet Şaban hazır bulundu.

Tüm katılımcılara Asenovgrad'dan Mümün Rafet'in hazırladığı 12 kazan kurban yemeği ikram edildi. Yemek için 450 kg kurban eti ve 100 kg pirinç kullanıldı.

Gelecek yılki şenlik için yardım toplamak amacıyla açık arttırmayla satışa sunulan maddi bağışlardan ve para bağışlarıyla birlikte 5 725 leva toplandı. Açık arttırma ile yapılan bir kilo inek yağı için teklif edilen fiyat 100 levaya ulaştı. İnek yağını Asenovgrad Belediye Meclis Başkan Yardımcısı ve HÖH Asenovgrad İlçe Başkanı Ferdi Kadir satın aldı. Asenovgrad'dan iş adamı Hüseyin Bekir ise 1000 leva bağışladı. Onun kökenleri, Rusalsko'nun Terizler Mahallesi'ne dayanıyor.

Kırcaali'den Georgi Argirov, Vasil Atanastasovski ve İliya Raykov, ilk defa köy şenliğine katıldılar. Onlar, "Şenlik yapılacağını sosyal ağdan öğrendik. Güzel bir gelenek. Dünyanın dört bir yanından eş dost, akrabalar, dostlar bir araya geliyorlar. Yerlilerin birlik olmasına hayran kaldık" dediler.

Mevlit ve şenlik, Rusalsko Muhtarlığı, Cami Encümenliği ve köy sakinlerinin mali desteğiyle organize edildi.

Rusalsko Muhtarı İsmet Mustafa, bu asırlık geleneğin gelecekte de devam etmesini umuyor. Muhtar, organizatörlere ve mali destek için sponsorlara kalbi teşekkürlerini sunuyor.


DİĞER HABERLER