RUSÇUKTA ULUSLAR ARASI ANA DİLİ KUTLANDISalı, 23 Şubat 2010

RUSÇUKTA ULUSLAR ARASI ANA DİLİ KUTLANDIUNESCO tarafından ilan edilen 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü, Rusçuk'da ilk defa 21.02.2006da kutlandı. Bu günde kurulan Koordinasyon komisyonu - başta Mecbure Efraimova /Güneş/, Mavlüha Stançeva /Rus klubu/, Plamen Yakov /Şalom/, Dirayr Hadavyan /Ermeni papazı/, Milan Nikolov /Romen toplumu/ bir karar aldılar - bu günün kutlanmasını gelenek haline getirmek. Beş yıldan bu yana 21 Şubat farklı etkinliklerle kutlanmaktadır - Belediye salonunda konserler ve sergiler, Yahudi merkezinde Dil yarışması v.s.. Bu yıl Koordinason komisyonu kararı ile Ana Dili Günü GÜNEŞ Derneği ofisine farklı etnik kökenli şair ve yazarlar kendi yapıtlarını tanıtmak amacı ile davet edildi. GÜNEŞ derneğinde kutlanmasının başka nedeni de vardı - CEVAD MUSTAFA Türk Kütüphanesi açılıyordu.
Kutlamaya ilk katılan Burgas RECEP KÜPÇÜ Türk Kültür Merkezi başkanı Mücela Bilal oldu. Daha sonra - Dulovo ve Silistre grubu başta DELIORMAN Yazarlar Derneği Başkanı Ali Bayram, Razgrad'tan CEM Derneği Başkanı Veysal Bayram, Türk Tiyatro Müdürü Emine Halil ve bölgemizde Türklerin kültürünü araştırma amacı ile bulunan ve Pitsbırk Üniversitesinde doktora hazırlayan Hande Sözer, Ruse Valilik temsilcisi Popova, Rusçuk Belediyesi Kültür Bölümünden ve Belediye Başkanı adına çiçekleri sunan Ayşe Hanım, Rusçuk Kütüphanesinden Kr. İgnatova, Yerel TV /KİS,DELTA,SEVER/, Gazeteler /UTRO, BRYAG, ZAMAN/, Radyolar / DARİK , ARENA/ temsilcileri. Tam CEVAD MUSTAFA Türk Kütüphanesi açılış saatinde T.C. Burgaz Başkonsolosluğu temsilen sayın Nihal Sarıöz, Korkut Yirmibeş ve eşi katıldılar.
CEVAD MUSTAFA Türk Kütüphanesi açılış şiridi T.C.Burgaz konsolosu Nihal Sarıöz ve Mecbure Efraim tarafından kesilince GÜNEŞ'in TUNA SESLERİ davul grubundan Kezban,Ersun ve kardeşi Eren davul gösterisi sundular. Eren'in sol kolu kırık olsada, davul merağı acılarını unutturdu. Mecbure Efraim konuşmasını Mevlana'nın sözlerinle bitirdi : ...Ben Dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim. Olur ya kalp durur, akıl unutur. Ben Dostlarımı ruhumla severim, o ne durur ne de unutur. Yeni gelen Günay Hanım Türkiye'den faks getirdiğini söyledi. TRT Ankara Radyo Daire Başkanı Şenol Göka Uluslararası Ana Dili Günümüzü ve yeni kütüphanemizi kutluyor ve ... Dünyada konuşulan 6000 dilin içinde gerek köklü geçmişi gerekse coğrafi genişliği bakımından önemli bir yere sahip olan Türkçenin varlığını sürdürmesi yönğdeki her türlü faaliyetinizde yanınızda olacağimizi bildirir, saygılar sunarız... kelimelerinle sözlerine son veriyordu.
Yazar ve şairlerden ilk sözü alan Ali Bayram başkanlığını yürüten DELİORMAN Derneği çalışmaları hakkında bilgi vererek, son basılan YAPRAK DÖKÜMÜ kitabını tanıttı. Alef Ali ve Ece Ahmet ise şairin Ana Dilim ve Öğretmenim şiirlerini söylediler. Yahudi toplumunu temsil eden Esfir Alhazova Aşk Rapsodi kitabından şiir okudu ve 1943de Babiyar'da 100 000 Yahudi katl edilenlerin adına yazılan Rekviyemini sundu. Yahudileri anlatan yeni romanı ise Moskova'da basılacağini bildirdi. Rusçuk Tarih Müzesinde 25 yıl çalışan Teodora Bakırcieva, Mithat Paşa'yı anlatan Zamandan bir adım ileri kitabına destek çıkan eski T.C. Burgaz Başkonsoloslu İ.Sefa Yüceer ve Ziraat Bankasına yine teşekkür borçlu olduğunu söyledi. Tuna vilayetinin ve Rusçuğun ilk valisi Mithat Paşa yaşamındaki çalışmalarını, başkaları anca üç insan yaşamında başaracağını vurgulayarak, kitabın ikinci ve daha geniş kapsamda baskısını istedğini bildirdi. Kaderine şükür ederek böyle bir dev kişiliğine sahip olan Mithat Paşa'nın hayatını yakından tanımak fırsatından çok mutlu olduğunu açıkladı. Bu kitap güzel ve başarılı ise bunu bana değil, Mithat Paşa'ya borçludur sözlerinle konuşmasını bitirdi. Ermeni papazı Dirayr Hadavyan öğrtmenine adamış olan türküsünü, şahsi gitarınla eşlik ederek söyledi ve kutlamaya katılanları duygulandırdı. Prof. Marçel Markaryan sosyalizm dönemimde Bulgar devletine teşekkür eden, melodisi kendisine ait türkünün sadece metnini sundu ve komik açıklamalarla insanları neşelendirdi. Rus klubu başkanı Mavlüha Stançeva, Bulgarca resmi dilimiz olsada farklı etnik gruplar kendi Ana dillerini önemsiyerek, dilimizin korunmasını, yaygınlaşması konusunda çalışmalarını vurgulayarak, Mecbure Efraimova'nın inanılmaz güçlükleri aşarak bu yöndeki başarılarını kutlayarak, önünde saygıyla başını eğildiğini söyledi. Bulgaristan'da yaşayan fakat Rusya'nın Komi bölgesinden gelen üç bayanı tanıtarak, Mariya Petrova'ya sözü verdi. Komi dilini canlı tanıtarak, alfabesinde 35 harf ve bunların içinde latin " İ " harfi ve " I "gibi okunan "Ö" harfi bulunduğunu da öğrendik. Komi bayrağı mavi, yeşil ve beyaz / gökyüzü, orman ve karı simgeleyen/ renklerden olduğunu, tuğrası ise altın kuş- ortasında kadın başı, başın etrafında ise geyikler olduğunu gösterdi. Komi'ye ait müzik parçaları Burgastan misafirlerimizin ilgisini çektiler. Komi yaşamını anlatan kitaplar, geyik derisinden milli kuklalar, Komi dilinde şiir ve türkülerle Rus klubu temsilcileri buluşmanın sonunu heyecan ve sevinç dolu anlar içinde bitirmiş oldular.
Programın sonunda GÜNEŞ Başkanı M. Efraimova Rusçuk kütüphanesine Türkiye ve Bulgaristan Türk yazarlarının kitaplarını hediye ederek, Türk Kültür Dernekleri Başkanlarına Prof. Dr. Hüseyin Memişoğlu'nun BULGARİSTANDA TÜRK - İSLAM KÜLTÜRÜ VE SANATI kitabını sunarak en yakın zamanda Bulgarcaya çevirilmesi ve daha çok insan bu kitaptan yararlanması dileklerinle Rusçuk ve Sofya Başmüftülüğüne, T.C. Sofya Büyükelçiliğinden İ. Sefa Yüceer, T.C. Burgaz Başkonsolosluğuna, Ruse ili Slivo pole Belediye Başkanı G.Golemanski'ye teşekkürlerini sunarak, programın sonunu ilan etti. GÜNEŞ üyeleri tarafından hazırlanan ikram: Fernas'ın pesmetleri, Ayşe ablanın ev helvası, Fevziye'nin turtası, Günay'ın kurabiyeleri, Saadet H. çikolataları, Mavlüha'nın Rus bonbonları ve bisküvileri, Ervin'in çayı ve kahvesiyle sohbet geç saatlere kadar devam etti. GÜNEŞ'in yeni ofisinden ayrılmak istemeyen ve ilk defa katılanlar, böyle bir gün yaşadıklarına nasıl teşekkür edeceklerini bilemiyor, defalarca şükranlarını Mecbure Hanımın elini öperek sunuyordu.
Sevgili Dostlar,
Mavlüha, Dirayr ve Plamenle birlikte farklı isim, Dil, Din mensupları olarak bu farklılıklarda ortak noktaları bularak, dostluk ve beraberlik içinde güzel şehrimizde nasıl yaşayabiliriz ve sevgi, saygı, dostlukla - kıskançlığı ve nefreti ortadan kaldırabileceğini göstermiş olduk.
Teşekkürler Dostlar!
GÜNEŞ Derneği üyeleri, yıllar boyu bana destek çıkan ve güvenen Fernas, Ervin, Dinçer, Saadet, Günay, Fevziye dostlarıma candan teşekkürler.
Bütün zorluklara rağmen çalışmalarımızı başarılara ulaştırmak ve bunları göz ardı etmeyen, her zaman yanımızda bulunan T.C. Burgas Başkonsolosluğunda çalışan tüm arkadaşlara şükranlarımı sunuyor, bu yolda birilikte daha çok başarılı çalışmalarının altına imza atacağımızı umuyor, sağlıklarını diliyorum.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER