Ruşen Riza: "Siyasette denge çok zor elde ediliyor"Çarşamba, 28 Aralık 2011

Ruşen Riza: Dün Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında düzenlenen Bulgarlaştırma süreci şehitlerini anma töreninden sonra Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Riza gazetecilerin sorularını cevapladı. Partinin Kırcaali teşkilatında etkin üyeler arasında oluşan gerilim sonucunda dengenin bulunup, bulunulmaması sorulunca, Sayın Riza, "Siyasette denge çok zor elde ediliyor ve bazen iki taraftan biri memnun olmayabilir, fakat aynı anda herkesin memnun edilmesi mümkün değil" diye belirtti. Ruşen Riza, parti yönetimine karşı çıkan yerel HÖH'çülerden habersiz olmadığını, fakat böyle birileri olursa, onlara karşı ciddi önlemler alınacağını uyardı. Dr. Ahmed Doğan'ın Yardımcısı, "HÖH partisi yerel yapılışlarla ilgili yeni politika yürütmeye başladı ve Kırcaali'de Hasan Azis'in hem Belediye Başkanı, hem HÖH İlçe Teşkilatı Başkanı olması durumunda değişiklik yapmamız gerekli oldu. Çünkü genelde prensip olarak, her zaman bir insanın büyük iktidara sahip olması parti içinde dengeyi bozabilir" diye öne sürdü.

Ruşen Riza, Müh. Hasan Azis'in daha siyasi kariyerinin başında olduğunu, HÖH partisinin ona ilişkin büyük yatırımlar yaptığını ve geleceğinin çok parlak olduğunu ifade etti.

Ruşen Riza, totaliter rejim döneminde eski Devlet Güvenliğine (DS) bağlı olarak gizli istihbarat yapan kişilerin, hala Ulusal Güvenlik Devlet Ajansı (DANS) sisteminde çalıştıklarını ve Türklere ilişkin sahte raporlar yazdıklarını paylaştı. Riza'nın ifadesine göre, İçişleri Bakanlığının yürüttüğü radikal İslam operasyonları göstermelik yapılıyor, amaç ise Müslümanların korkutulmasıdır.

Ruşen Riza, Başbakan Boyko Borisov'un Bulgarlaştırma süreci, Sofya'da Banyabaşı Camiisine yapılan saldırı ve Katunitsa köyünde çıkan etnik çatışmalarla ilgili çekimser tutumu ortaya çıkınca, HÖH partisinde Türklere karşı yürütülen gizli devlet politikasının geniş analizi yapıldığını bildirdi.

Elde edilen sonuçlardan askeriyede ve mahkemelerde Türk isimli subayların ve savcıların eksik olduğu ortaya çıkmıştır. Profesyonel yeterliliğe sahip gençlerin etnik mensubiyetlerinden dolayı göreve alınmadıkları tespit edilmiştir. Sayın Riza örnek olarak, kendisinin 2001 yılına kadar Tarım Bakanlığında Türk asıllı ilk uzman olduğunu söyledi.


DİĞER HABERLER