Rusya'nın Bulgaristan'a sevkettiği doğalgazın fiyatı 1 Nisan itibariyle % 11 indirilecekCuma, 30 Mart 2012

Rusya'nın Bulgaristan'a sevkettiği doğalgazın fiyatı 1 Nisan itibariyle % 11 indirilecek Bulgaristan Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Delyan Dobrev'in Moskova'da Gazprom Yönetim Kurulu başkanı Aleksey Miller, başbakan yardımcısı İgor Seçin ve Enerji bakanı Sergey Şmatko ile görüşmeleri tamamlandı.

Bulgaristan'a sağlanan Rus doğalgazının fiyatı 1 Nisan itibariyle % 11 oranında indirilecek. Bu indirim önümüzdeki 9 ayda geçerli kalacak.

Bakan Delyan Dobrev, Gazprom şefi ile kuruluşun Belene'de bir gaz santrali inşasına karşı ilgisini görüşürken Rus tarafı bu olanağı araştıracağını belirtmiştir.

Bakan Dobrev'in Rusya başbakan yardımcısı İgor Seçin ile görüşmesinden anlaşıldığı üzere, Belene atom elektrik santrali projesinden vazgeçen Bulgaristan, şu ana kadar üretilenleri ödemeyi üstlenmiştir. Her iki tarafın çalışma grupları bunun değerinin tam ne kadar olacağını belirleyecek.

Rusya, Belene projesinin iki reaktörden Kozloduy atom elektrik santraline kurulacak bir üniteye değiştirilmesi ile ilgili çalışmalara katılacak. Rus Başbakan yardımcısı Seçin ile bakan Dobrev, iki ülke başbakanları Putin ile Borisov'un görüşmelerinden sonra bütün sorunların çözümü için siyasi irade mevcut olduğu, yalnız ayrıntılarının belirlenmesi gerektiği sonucuna varmışlardır.


DİĞER HABERLER