Şabanlar’da Yenipazar ilçesinde yılın son mevlit merasimi yapıldıPazartesi, 18 Eylül 2023

Şabanlar’da Yenipazar ilçesinde yılın son mevlit merasimi yapıldı

Çernooçene'nin (Yenipazar) Kableşkovo (Şabanlar) köyüne yakın Türbeyanı mevkiinde sağlık, bereket ve esenlik için düzenlenen mevlit merasimine onlarca Müslüman katıldı.

Mevlit programı, eski Başmüftü Fikri Sali, Çernooçene Merkez Camii’nin yeni imam-hatibi Harun Çiçek, Kableşkovo köyü imamı Mehmet Ahmet ve yerli imamlar tarafından icra edildi. Onlar, Kur'an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed SAV’in hayatını anlatan Mevlid-i Şerif okudular, ilahiler söylediler.

Gelenek üzerine Kableşkovo köyünde Çernooçene ilçesinde bulunan yerleşim yerlerinde ilkbahar ve yazın düzenlenen toplam 15 mevlit merasiminin sonuncusu yapılmaktadır. Mevlit geleneği yıllardır sürdürülmektedir. Mevlit masrafları yerli halkın maddi imkanları dahilinde yaptıkları bağışlarla elde edilen gelirlerle karşılanmaktadır.

Mevlit, Kableşkovo Köyü Cami Encümenliği tarafından Kableşkovo, Jeleznik (Karademir), Bojurtsi (Keneler) ve Novi Pazar (Yenipazar) köyleri muhtarlıklarının desteğiyle düzenlendi.

Cami Encümenliği üyeleri ve katılımcılar, mevlit merasiminin düzenlenmesi için ciddi çaba göstermesinden dolayı köy muhtarı Güner Mehmet'e müteşekkir olduklarını ifade ettiler.

Mevlitten sonra tüm katılımcılar aynı sofraya oturdu. Onlara yerli usta aşçılar Fahri Mustafa ve Güngör Aliosman tarafından Allah adına kesilen kurbanlık dana eti ve pirinçle hazırlanan pilav ikram edildi. Kableşkovo ve civar köylerin sakinleri de kurban yemeğinin hazırlanmasında aşçılara yardımcı oldular.

Herkes, 6 ay önce 85 yaşında vefat eden Halil Kasım ağabeyi hatırladı.

O, 33 yıl boyunca Kableşkovo köyünde ve Çernooçene bölgesinde yağmur, sağlık ve bolluk için yapılan bir dizi mevlit merasimlerinde dağıtılan pilav yemeğinde ustalaşan ve gençlere zanaatın inceliklerini öğreten bir usta şefti.

Kableşkovo köyünden olan Halil Kasım, Çernooçene bölgesinin en saygın kişilerinden biriydi.

Pilav, Doğu Rodoplar’da halkı bir araya getiren merasimlerin olmazsa olmazıdır. Tecrübeli ustaların maharetli elleri ve sabrı ile hazırladıkları yiyecek seve seve tüketilir. Ama daha da önemlisi insanları birbiriyle kaynaştırır. Ancak gün geçtikçe ustalar azalmakta ve bu tür gelenekler yok olmaktadır.

İsmet İSMAİL


DİĞER HABERLER