SADECE SKANDALLAR İLE DEVLET YÖNETİLMİYORPerşembe, 30 Aralık 2010

SADECE SKANDALLAR İLE DEVLET YÖNETİLMİYORPolitolog Ognyan Minçev basına yaptığı yorumunda hükümetin en büyük sorunu olarak, rüşvetçilik ve görevi kötüye kullananlara karşı çalışıp yönetimin efektif olmayışını öne sürdü. Eğer, 2011 yılının ortasında Maliye Bakanı Simeon Dyankov' un hala boş konuşmalarını dinlersek, bu yönetimdeki krizin derinleşeceğinin işareti olacaktır. Onun bu fikrini sosyolog Tsvetozar Tomov'un da paylaştığı anlaşıldı. Tomov'un demesine göre, politikanın değişmesi gerekiyor. O, "Eğer bu hükümet, bütçe gelirlerini yükseltmezse, kamu problemlerine sadece güç ile çözüm aramaya devam ederse, onun hiçbir şansı yoktur", diye belirtiyor. Uzman, son yılda devleti çalkalayan bol skandalları sadece olumsuz yönden değil, "Varsın skandal olsun. Fakat zaman zaman Hükumetteki stratejik konular üzerine de konuşulsun", şeklinde yorumluyor.
Ognyan Minçev ise skandalları hukuksuz bir devletin işareti olarak yorumladı. "Bizde hak hukuk zor yol alıyor. Kamu önünde olan kişilerin tutumu çok kötü durumda", diye izah ediyor. Onun sözlerine göre, "Başbakan'ın kamu tutumuna aykırı davranışlarıyla bilinen kişileri iktidardan uzaklaştırması övgüye layık, fakat bunların gerçekleşmesini tamamen yasaklayan yasal ve pratik garanti olması gerekiyor. Kurumlar iyi faaliyet göstermiyor. Artık hüviyetli ve hüviyetsiz davranış arasında sınırı bulmak çok zor. Hükümetin skandal yaratması yönetimde asıl önemli konulardan dikkati başka yöne çekmek ve rakiplerini lekelemek için bir stratejisidir", diyor.
Bulgaristan'ın büyükelçileri ve konsoloslarının bir kısmının ajanlık geçmişiyle ilgili konuyu Tomov şöyle yorumluyor: „Bulgaristan'ın bütün dosyaları ya açmalıydı, ya da onları tamamen kapatmalıydı. Dosyaların seçmeli olarak ortaya çıkarılması siyasi şantaj için bir araçtır. Bu seçeneklerin en kötülerinden birisi.
Uzmanlar, gelecek cumhurbaşkanı seçimlerinde iki tip insan arasında rekabet olacağını düşünüyorlar: Birincisi, bu günkü Boyko Borisov tipinden iktidarcı, diğeri ise tamamen onun zıddı olan birisi. Adayların gerek iktidardan, gerek muhalefetten son anda açıklanacaklarını tahmin ediyorlar.


DİĞER HABERLER