SAĞCILAR VALİNİN GÖREVDEN ALINMASINI İSTİYORLARPazartesi, 26 Nisan 2010

SAĞCILAR VALİNİN GÖREVDEN ALINMASINI İSTİYORLAR Kırcaali'de temsil edilen sağ parti temsilcileri GERB (Bulgaristan'ın Avrupa Gelişimi İçin Vatandaşlar) Partisinin yürüttüğü yerel siyasetten memnun değiller. Bundan dolaya Başbakan Boyko Borisov önünde Vali İvanka Tauşanova'nın derhal görevinden alınmasını isteyecekler.
DSB (Bulgaristan İçin Güçlü Demokratlar) Partisi Kırcaali İl Koordinatörü Dimitır Topalov'un beyanından sonra bu durum netlik kazandı. Ona göre, başbakanın ve birkaç bakanın Cuma günü Kırcaali'yi ziyaret etmesi bekleniyor. Topalov ve etrafındaki kişiler Vali Tauşanova ve GERB Kırcaali Milletvekili Tsveta Karayançeva'yı şiddetle eleştirdiler. İl teşkilatından memnun olmayan GERB üyeleri ve yandaşları, uzun zamandan beri Cebel İlçesinden 150 kişinin parti üyeliği başvurularıyla ilgili sorunun çözülmemesini yine göz önüne serdiler. Bu durumdan rahatsız olanlar, GERB Cebel Teşkilatının Cebel'de kurulması yerine Kırcaali'de kurulduğunu ve suçlunun Karayançeva olduğunu söylediler.

Topalov şöyle konuştu : "Kırcaali'de GERB bayırdan aşağı doğru yuvarlanıyor. Tarih öğretmeni İvanka Tauşanova'nın vali olarak atanmasından sonra hepimiz, acaba bu görevi başarıyla yürütebilir mi sorusunu kendimize sorduk. Kendilerinde herhangi bir idari kıdem yoktur. Oysa böyle bir görev geniş bilgiyi, daha da ötesinde hukuki bilgiler gerektirir. Bizler, Tauşanova'nın bu görev için son derece uygunsuz olduğuna inanıyoruz. Bugüne kadar yaptığı icatlarla da başarısız olmuş ve kesinlikle bu göreve hazır biri değildir. Kriz döneminde insanlar işsiz kalırken belediyenin Avrupa fonlarından kazanmış olduğu yaklaşık 16 milyon levalık sosyal projelerin durdurulması ise bir suçtur. Başbakan Borisov ile görüştüğümüzde, aralarında GERB'çilerin bulunduğu orman mafyasının üçkağıtçılıklarıyla ilgili belgeler klasörü sunacağım. Vekil Karayançeva ve Vali Tauşanova'nın hareketleri sadece GERB'e zarar vermekle kalmıyor, aynı şekilde onları destekleyen tüm sağ partilere de zarar veriyor. Asılsız suçlamalar yapılamaz. Örnek olarak Su Aynasını verebilirim. Bayan Karayançeva ülkeye zarar vermektedir. Kendi kafasına göre yürüttüğü her işte sanki bizlere: "Her şeyi ve her işi bir tek ben yapıyorum!" demeye çalışıyor. İç işlerini, Savcılığı, Bulgar Mahkemesi gibi kurumları hiçe sayıyor". Seçimlerden sonra da işlerin beklenildiği gibi yürümeyeceğinin anlaşıldığını da ilave etti.


DİĞER HABERLER