Sağlık Bakanı Tanya Andreevà: "Yedi milyonluk Bulgaristan'a 400 hastane çok fazla"Çarşamba, 29 Ocak 2014

Sağlık Bakanı Tanya Andreevà: Sağlık Bakanı Tanya Andreevà bugün bazı hastanelerin kapatılacağını, sağlık ve yardımcı personelin azaltılacağını bildirdi.

Bulgaristan Milli Televizyonu'na (BNT) verdiği demeçte Bakan, "Bir düşünürsek, yedi milyonluk Bulgaristan'a 400 hastane çok fazla. Genel olarak sağlıkta süreklilik gözetiliyor. Sistemin güçlendirilmesi önemli" diyerek, hastanelerin sayısı değil, kalitesinin önemli olduğunu söyledi.

Andreeva, "Sorunları çözmemiz gerekiyor. Denetim eksikliğinin sonucunda birçok hastane iflas etti. Sistem çok kötü durumda ve sadece bir yılda zor iyileştirilecek. Son derece sistematik hatalar yapılmıştır" dedi.

Hastaneleri yöneten ekiplerin çok önemli olduğunu ifade eden Bakan, sağlık kurumların mali istikrarının sağlanmasına yönelik Bulgaristan'ın yeterince etkili bir yasal çerçeveye sahip olduğunu belirtti.

Şu anda durumlarının tespit edilmesi için tüm hastanelerin denetlendiğini vurgulayan Bakan, "Belediye hastaneleriyle ilgili belediyelerin denetim uygulamaları önemli, fakat kamu-özel sektör ortaklığına da gidilmesi gerekiyor. Özel hastanelerin sunduğu imkanlardan da yararlanmaya çalışılmalı" diye ifade etti.

Ayrıca 2-3 yıl içinde acil tıp yardımı sisteminin de yenileceğini söyledi.


DİĞER HABERLER