Sahte müftü Nedim Gencev'in Filibe Muradiye Camindeki işgali tamamen sona erdiCuma, 27 Ocak 2012

Sahte müftü Nedim Gencev'in Filibe Muradiye Camindeki işgali tamamen sona erdiSahte müftü Nedim Gencev'in Filibe Muradiye Camindeki işgali tamamen sona erdirildi. T.C. Filibe Başkonsolosu Ramis Şen Filibe Müftüsü Osman Hidayet Hilmi ve Encümen Başkanı (Eski Başmüftü) Selim Mehmed'i makamlarında ziyaret etti.

Komünist dönemde ‘'Başmüftülük'' yapmış sahte müftü Nedim Gencev'in Filibe'deki temsilcisi Haşim Asan ve adamları 6 Ağustos 2010 tarihinde Filibe'deki Muradiye Caminin imamı Kemal Raşid'i döverek Muradiye Camindeki Müftülük Ofisine ve Encümenlik Ofisi'ne zorla girmişlerdi. Müftülük Ofisi'ndeki işgal, yaklaşık 13 ay sonra, 16 Eylül 2011 tarihinde, Encümenlik Ofisindeki işgal ise, yaklaşık 17 ay sonra, 26 Ocak 2011 tarihinde sona erdirilmiştir.

Nedim Gencev'in adamlarının Muradiye Cami'ndeki işgallerinin tamamen sona erdirilmiş olması münasebetiyle, T.C. Filibe Başkonsolosu Ramis Şen Filibe Müftüsü Osman Hidayet Hilmi ve Encümen Başkanı Selim Mehmed'i makamlarında ziyaret etti.

Sahte Müftü Nedim Gencev'in Filibe'deki temsilcisi Haşim Asan, oğlu Faik Asan ve adamları 1 Eylül 2011 günü Muradiye Caminde ibadet eden bir Türk vatandaşını, 11 Eylül 2011 günü ise Filibe Müftüsü Osman Hidayet Hilmi, Encümen Başkanı Selim Mehmed ve imam Hayri Murad'ı dövmüşlerdi.

Söz konusu saldırıların ardından Haşim Asan 2 yıl ve oğlu Faik Asan ise 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış ve 15 Eylül 2011 günü cezaevine konulmuştu. Filibe Sancak Mahkemesi 8 Aralık 2011 tarihli kararıyla Haşim Asan'ın hapis cezasını 1 yıl 4 aya, oğlu Faik Asan'ın hapis cezasını ise 1 yıl 8 aya indirdi.

Haşim Asan, oğlu Faik Asan ve adamlarının 15 Eylül 2011 tarihinde hapse girmesinin ardından Filibe Müftüsü Osman Hidayet Hilmi 16 Eylül 2011 tarihi itibariyle Muradiye Camindeki Müftülük Ofisi'ni geri aldı.

Muradiye Cami'ndeki Encümenlik Ofisi'nin geri alınması için devam eden dava süreci beklenmiş ve dün (26 Ocak) itibariyle Muradiye Cami'ndeki Encümenlik Ofisi de geri alındı. Encümen Başkanı (Eski Başmüftü) Selim Mehmed Muradiye Cami'ndeki Ofisine dün girdi.

Öte yandan, hapiste olan Haşim Asan ve oğlu Faik Asan aleyhine 1 Eylül 2011 günü Muradiye Cami'nde saldırıya maruz kalan Türk vatandaşı tarafından açılan maddi ve manevi tazminat davası 6 Şubat 2012 tarihinde Filibe'de görülecek.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER