Şair Habibe Ahmedova, ölümünden sonra Sanat Nişanı ile onurlandırıldıCuma, 19 Ağustos 2022

Şair Habibe Ahmedova, ölümünden sonra Sanat Nişanı ile onurlandırıldı

Almanya’nın Hamburg şehrindeki Bulgaristan vatandaşlarına yönelik yazınsal ustalık için her yıl önemli bir kamusal öneme sahip bir edebiyat yarışması düzenleyen Hamburg e.V Kadınlar ve Aileleri Kulübü, Bulgar Dili’nde yazdığı eserleri için Kırcaali'nin Kobilyane (Maşkılı) köyünden şair Habibe Ahmedova'yı ölümünden sonra Sanat Nişanı ile onurlandırdı.

Kulüpten yapılan açıklamada, “Habibe Ahmedova, Hamburg'da kamuoyunda tartışılması sırasında eserlerinin olumlu değerlendirilmesi ve ülke dışındaki önde gelen edebi şahsiyetlerle fikir alışverişinde bulunmasının ardından kulüp Başkanı Emilia Yuker'in önerisiyle yüksek ödüle layık görüldü. Ne yazık ki, zaman, yüksek ödülün ölümünden sonra şaire verilmesini gerektirdi” denildi.

Ödül belgesinde, “Habibe Ahmedova'ya en içten şükranlarımızı, büyük saygılarımızı sunuyoruz ve ailesine başsağlığı diliyoruz” yazıyor.

Belgede ayrıca, “Şairin eserlerindeki konular ve kullandığı edebi Bulgarcanın gücü ve son on yılda kulüp üyelerinin edebi faaliyetlerine aktif desteği, Hamburg'daki Bulgarların kimliklerini koruma faaliyetine yardımcı oldu” diye vurgulanıyor.

Hamburg e.V Bulgar Kadınları ve Aileleri Kulübü, 4 Aralık 2005’de kuruldu. Edebiyat yarışması düzenleme kararı ise 3 Mart 2006'da alındı.

Habibe Ahmedova’nın 2001’de “Gönül Yaprağı”, 2003’de Bulgarca “Nad Predela” (Sınırın Ötesinde) ve 2005’de “Şafakla Gülebilsem” isimli üç şiir kitabı çıktı.


DİĞER HABERLER