ŞAİR SELAHATTİN ŞAKİR'İN YENİ "KIRIK KAPLER" KİTABINDAKİ ŞİİRLER BÜYÜLEDİÇarşamba, 24 Şubat 2010

ŞAİR SELAHATTİN ŞAKİR'İN YENİ Kırcaali Ömer Lütfi Derneği'nin bünyesi altında bulunan Recep Küpçü Edebiyat Kulübü'nün düzenlediği ve ev sahipliğini Çernooçene (Yenicuma) Belediyesi'nin yaptığı şair Selahattin Şakir'in şiir, fıkra ve vecizelerden (epigram) oluşan Kırık Kalpler kitabı tanıtıldı.
Sıcak ve dostane ortamda geçen tanıtıma Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, Meclis Başkanı Bedriye Gaziömer, Ömer Lütfi Derneği Müdürü Müzekki Ahmed, Recep Küpçü Edebiyat Kulübü Başkanı Durhan Ali, yazar Dr. Sabri İbrahim (Alagöz), avukat yazar Mustafa Bayramali, şair Haşim Semerci, şair Nefise Habip, şair Resmiye Mümün, şair İsmet İsmail, dostlar ve misafirler katıldılar.
Kitabın editörü Haşim Semerci okurların bu kitaptan ne beklediğini oradakilere tanıtırken, kısa kısa dizeler ve bazı büyüleyici şiirleri de okumayı ihmal etmedi. İki yılda iki kitap, dile kolay! Şiirlerden anlaşılıyor ki, şairin o güler yüzü, duygusallığı, kelime oyunları, doğa-insan bağlılığının önemi ve kıyası kâğıtta hayat bulmuş. Öyle ki, bu durumların hepsi Güllere Rakip şiirinde birleşmişler. Bu gücü nereden alıyorsun sorusunu kendisine sorduğumda, gayet açık ve sevecen bir biçimde: "Ben, kendim işitme engellisiyim, ağır duyuyorum, bu da bir şekilde insanlarla iletişimimi kısıtlıyor. Ancak, hislerimi, gördüklerimi hatta oluşturduğum ve kâğıda döktüğüm kelimeleri engelleyemiyor" diye yanıtladı ve gülümsemeyi de ihmal etmedi.
Şairin bu tatlı görüntüsü dinleyicilerin de birbiriyle hızlı kaynaşmasına sebep oldu. Söz alanların tümü şairin dürüstlüğünden ve düzgün kişiliğinden bahsetti. Şair ile çocukluk arkadaşı olan Başkan Osman'ın hayli duygulandığı da gözlerden kaçmadı. Zaman zaman bağlamayı eline alan ve güzel türküler okuyan ozan Ali Emin de geceye renk kattı. Yolun açık olsun hey gidi yükselen değer!


GÜLLERİN RAKİBİ

Gül çiçeğinin üstünlüğü var
Misk kokusuyla baş üstünde;
Güzellikleri ile yaşarken
Yüce sultanlar bahçesinde.

Yeşil yapraklar arasına
Sivrice dikenleri ile
Girivermiş insanların
Sevgisine.

Hele o koyu kırmızı görünüşü
Dalından alınmayacak kadar;
Durduruyor gönülleri,
Yumuşatarak yürekleri.

Çiçeklerin kraliçesi
Gönüllerin kraliçesini
Görmüş karşısında;
Bir rakip olarak
Beraberce yaşarlarken
Bir avluda.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER