"SANAYİ ÜRÜNLER PAZARI" İNŞAATI YENİDEN BAŞLADISalı, 07 Aralık 2010

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis "Sanayi Ürünler Pazarı" inşaatının kaldığı yerden hayırlısıyla devam etmesi için üç kurban kesildikten sonra bizzat kendi kullandığı kepçeyle ilk temel atışını yaptı. Açılışa Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed ve Kırcaali Hıristiyan topluluğu papazı Petır Garena katıldılar. Medyalara yapılan açıklamalara göre, Belediye'nin aldığı koçun eti Çocuk Bakım Evi'ne, yeni kurulacak pazarda pavyon sahiplerinin koyunu Huzurevi'ne, inşaatı gerçekleştirecek „Karaman" Ltd. şirketinin koçu ise Bölge Müftülüğü'ne ve kiliseye verilecek. Ancak papaz Petır Garena Hristiyanların bu sıraları et yememeleri gerektiği için kurbanlık payını müftülüğe bağışlayacaklarını söyledi. Açılış konuşmasında Başkan Azis Belediye'nin nihayet "Meyve ve Sebze Pazarı" yönetimi, Kırcaalilerden bazıları yıllar boyu ekmeğini pazarda kazanan insanların emekleriyle birlikte Avrupa Birliği Tarım ve Kırsal Kalkınma Katılım Programı (SAPARD) Ajansı'nın "Sanayi Ürünler Pazarı"nın inşaatıyla ilgili görüşünü 1 yıl 5 ay bekledikten sonra aldıklarına dikkat çekti. Bunun ardından daha 5 ay Ajans'ın Bölge İnşaat Denetim Müdürlüğü (RDNSK) ile, ihbar üzere yaptığı yoklamadan çıkarılan sonuçları 1 Aralık tarihinin akşam sularında bir mektupla bildirdiğini belirtti. Belgeyle "Sanayi Ürünler Pazarı" inşaatının devam etmesinå izin verildiği anlaşıldı. Müh. Azis „Bu hareketle yerli yönetimin nasıl çalışması gerektiğini gösterdik. Belediye vatandaşla el ele kamu yararına ve Kırcaali'nin gelişmesi için emek sarfettikçe her zaman olumlu neticeler kayedecektir. Bundan dolayi ben Belediye Başkanı olarak bizlere anlayış gösterip daima destekleyen, yağmurda, karda, kışta donarak gerek "Meyve ve Sebze Pazarı", gerek "Sanayi Ürünler Pazarı" projelerini gerçekleştirmemiz için her şeye katlanacaklarına verdikleri sözü yerine getiren insanlara teşekkür borçluyum" dedi. Ancak Kırcaali Belediyesi'nin de bu konuda özellikle son birkaç ayda onlara karşı üstlendiği görevi yerine getirmek için elinden geleni yaptığının altını çizdi. „Bugün projede belirlenen sürelere göre inşaatın açılışının değil, yeni pazar açılışının şeridini kesmemiz lâzımdı. Bir kez daha ıspat ettik ki, Belediye'nin iyi niyetleri, yani güzel projeleri bazı kişilerin "aşırı hassasiyeti" ve „aşırı endişeleri" yüzünden ancak Kırcaali çıkarlarına karşı olabilir. Umarım bu durum Belediye işlerine engel yaradılmamasına dair sıradaki ders olur. Çünkü biz zaman içerisinde şehrimizin gelişmesi uğruna çalıştığımızı ıspat ettik", diye vurguladı. Konuşmasının devamında pavyon sahiplerinin fazlasıyla kuruluşu hakettiklerini belirterek ancak 5 aylık gecikmenin yarattığı kayıpların kendilerine nasıl ödeneceğine dair bir fikrinin olmadığını dile getirdi. Başkan, idari ve politik sebeplerden dolayı durdurulan projeden duyduğu üzüntüyü, acıyı ve özürü ifade etti. Hasan Azis Aya Nikola Günü kutlayanların bayramını tebrik etti.

Sanayi ürünleri tüccarların temsilcisi olarak konuşan Veselina Kaloyanova uzun zaman bekledikleri pazarın inşaatının devam etmesi için ilk önce GERB'ten seçilen Kırcaali milletvekili Tsveta Karayançeva'ya teşekkür etmesi orada bulunanları şaşırttı. Çünkü söz konusu Milletvekili, Kırcaali Belediye Meclis Üyesi Ognyan İvanov'la hemfikir olarak projenin durdurulmasına sebep olmuştur. Bir gazeteci buna dikkat çekince Karayançeva'ya edilen teşekkürün sebebini sordu, fakat pazarcıların temsilcisinden net bir cevap gelmedi. Yine de asıl teşekkürün bu güne kadar gece gündüz yanlarında bulunan Belediye Başkanı Hasan Azis'e borçlu olduklarını ifade etti ve gelecekte de kendisine güvendiklerinin altını çizdi. "Meyve ve Sebze Pazarı" nın müdürü müh. Lütfi Ahmed'in de yardımlarını unutmadı. Kaloyanova her birine arkadaşları adına çiçekler sundu.
Büyük sabır, yoksunluk ve zorlukla elde edilen pazar projesinin hayırlı olması dilekleriyle şeridi kesti. Başta Beyhan Mehmed' in duasıyla kurbanlar kesilince Başkan Azis kepçeyi çiçeklerle süsleyip inşaatın ilk adımını attı.

"Meyve ve Sebze Pazarı" mimarisini tamamlayacak olan "Sanayi Ürünler Pazarı" nın değeri 465 000 leva. Tesis 911 metre kare üzerine kurulup 54 pavyon içerecek. Her iki pazarın projesi de Oleg Nikolov'a aittir.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER