Savunma Bakanlığı Orduya Yeni Veya İkinci El Savaş Uçağı AlacakCuma, 26 Ekim 2012

Savunma Bakanlığı Orduya Yeni Veya İkinci El Savaş Uçağı AlacakBulgaristan Savunma Bakanı Anü Angelov, ihale açılmadan, hükümetler arası görüşmeler yapmak suretiyle yeni veya ikinci el savaş uçağı alımı için prosedür başlatıldığını bildirdi.

Savunma Bakanı Angelov, bakan yardımcıları ve ordunun yüksek komutanları ile Sofya'nın kuzeydoğusunda Ribaritza askeri tesislerinde düzenlediği ortak basın toplantısında, silahlı kuvvetlerde reform çalışmaları ve belirlenen yeni hedeflerle ilgili bilgi verdi.
Angelov, silahlı kuvvetlerin en önemli ihtiyaçları arasında, teknolojik ömrü sona ermek üzere olan Rus yapımı Mig 21 ve Mig 29 savaş uçakları yerine alınacak, yeni savaş uçakları bulunduğunu belirtti.

Savunma Bakanlığının ekim ayı başında hükümete önerge verip yeni veya ikinci el uçak satabilecek ülkelerin hükümetleri ile görüşmelerin yapılmasına yetki alacağını kaydeden Angelov, prosedürün tamamen şeffaf olacağını söyledi.

Angelov, ikinci el uçak için Hollanda, Portekiz, ABD, Belçika, Norveç, Almanya ve İtalya hükümetleriyle görüşmeler yapılacağını, teklife göre İsveçli Gripen tipi yeni uçakların alımının da söz konusu olabileceğini ifade etti.

Bakan Angelov, projeye yaklaşık 400 milyon avro ayrılacağını, yeni F-16 veya Eurofighter uçakların alımının şimdilik olanaksız göründüğünü vurgulayarak, ikinci el uçakların alınmasının daha muhtemel olduğunu bildirdi.

Angelov, askeri personelin sosyal hakları ve ücretlendirilmesi alanında yapılan düzenlemeler sonucu, maaşlara yüzde 7 ile yüzde 9 arasında zam yapılacağını sözlerine ekledi.


DİĞER HABERLER