Seçim turizminin durdurulması amacıyla kanun değişikliği yapılıyorPerşembe, 31 Mart 2011

Seçim turizminin durdurulması amacıyla kanun değişikliği yapılıyorMillet Meclisinin Hukuk Komisyonu ilk görüşülmesinde Vatandaşlık Kayıt Yasasında değişiklikler kabul etti. Bu karar, 1 Eylül 2010 - 31 Ocak 2011 arası oturduğu adresini değiştirmiş her vatandaşın iki aylık süre içinde, gerçekten adres değiştirdiğini doğrulaması gerekiyor. Amacın iç seçim turizmi olarak adlandırılan olayın önü kesilmesi olduğu öne sürülüyor.
Yasada yeni kabul edilen metinler, birinin adres değiştirmesinin mülkiyet sahipliği gösteren belge veya ev sahibiyle yapılan noter onayı kira anlaşması veya ev sahibinin şahsen yanında bulunmasıyla tasdik edilmesi öngörülüyor.
Her kim bu şekilde bulunduğu adresi doğrulayamazsa, taşındığı belediyeye kaydolmaktan mahrum kalacak ve önümüzdeki seçimlerde oy kullanamayacak. Vatandaşların kolaylığına Belediyelerin Vatandaşlık Kayıt ve İdari Hizmet Müdürlüğünden bu işlemi yapma zorunluluğunu bildiren mektuplar gönderilecek.
Hukuk Komisyon Başkanı İskra Fidosova, dört ay içinde yaklaşık 60 bin vatandaşın mevcut adresini değiştirdiklerini öne sürdü. Bölge Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığının tahminlerine göre, onların yaklaşık üçte biri mevsim işçileri ve tahminen sicilden düşecekler.
Fidosova, göç edenlerin ve seçim turistlerinin gerçek sayısının ancak mevcut adresi doğrulama süresinden sonra kesinlikle söylenebileceğini belirtti.


DİĞER HABERLER