ŞEHRİN MERKEZİNDE YENİ PARK KURULUYORPerşembe, 22 Ekim 2009

ŞEHRİN MERKEZİNDE YENİ PARK KURULUYOR21 Ekim 2009 tarihinde Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı'nda, "Bölge Kalkındırma" Operatif Programı tarafından finanse edilecek "Arpezos-Kuzey Parkı" ve Kırcaali Biznes Merkezi Parkı - I. ve II. Aşama" Anlaşması imzalandı. Proje tasarısının toplam tutarı yaklaşık 9 Milyon Leva'dır. Proje Mimar Ganço Bakalov ve ekibi tarafından hazırlanmıştır.
Parkın 320 dekarlık alanından 64 dekarı proje dahilindedir. Park enerji tasarruflu aydınlatma, kameralı güvenlik sistemi ve otomatik sulama sistemine sahip olacaktır.
Yeni merkez parkı, şehrin yeşillik alanını zenginleştirecek ve var olan yeni yeşil alanlarla bir bağ kuracak. Bu projenin gerçekleşmesiyle şehrin merkezini diğer bölgelerle birleştiren bir park alanı yaratılacak. Bu da parkı dinlence yeri olarak çekici kılacak.
Proje kararında ilk etapta parkta bölümler yapılması ön görülüyor. Bununla ilgili şehir bahçesinden ve "Arpezos" sokağının üstünden geçen yaya köprüsü de ön görülüyor. Park alanında daha ağaçlandırılmış dinlence yerleri, çocuk bölümü, şehir terasları, dekoratif su sistemleri, merkez şadravan, su basamakları, küçük şadravan ve şelale, 3.66 dekarlık otopark alanı olacak. Parkın tüm bölümlerinde özürlülerin ulaşabileceği imkanlar sağlanacak. Çocuk bölümlerinde özürlü çocukların da oynayabileceği bölümler ön görülüyor. Yeşillendirme faaliyetlerinde çeşitli ağaçlar, dekoratif bitkiler ve çiçekler kullanılacak.
Projenin ikinci aşamasında park ziyaretçilerini karşılayacak ve uğurlayacak kamu bölgesinin gerçekleştirilmesi ön görülüyor. Projenin dışında gerçekleştirilecek ve mali destek aranılacak olan açık hava tiyatrosu 1300 seyircilik olacaktır. Yine projenin mali desteği dışında gerçekleştirilecek olan 5200 metre karelik göl yapımı da yer almakta. Bu gölün etrafında yine dinlenme yerleri yapılması ön görülüyor.


DİĞER HABERLER