Sendikacılardan OZK işçilerine daha iki hafta sabretme çağrısıSalı, 26 Haziran 2012

Sendikacılardan OZK işçilerine daha iki hafta sabretme çağrısı  Dün Kırcaali Kurşun ve Çinko Fabrikasından /OZK/ Podkrepa ve Zaştita sendika temsilcileri Anni Georgiev, Krasimir Petrov ve Zaştita Sendikası Kırcaali İl Koordinasyon Başkanı Stefan Angelov Valilikte düzenlenen basın toplantısında OZK işçilerini daha iki hafta sabır gösterip, görevden ayrılma dilekçesi sunmamaları çağrısında bulundu. Sendikacılar, fabrikanın borçlu olduğu First İnvestment Bankası PİB tarafından henüz ismi açıklanmayan yeni bir yatırımcı ile OZK ile ilgili müzakerelerin sürdüğünü bildirdiklerini öne sürdü. Bankadan Kırcaalili metal işçilerinin çektiği kredilere gecikme faizi yüklenmeyeceğine veya icra memuruna şikayet sunulmayacağına dair kanaat getirilmiştir.

Krasimir Petrov, "Bizim işçilerin borçlu oldukları diğer bankaların da First İnvestment Bankasını örnek almaları ve böylece onlara yardımcı olmaları ricasında bulunuyoruz" diye ifade etti.
İlk başlattığı açlık greviyle dikkatleri üzerine çeken OZK işçilerinden Stefan Angelov, bu defa Zaştita Sendikasının yerel teşkilatının önderi olarak, Podkrepa ve Zaştita sendikaları üyelerinin PİB veya yatırımcı adayı Silezya adlı Polonya şirketinin sorunu çözüp, fabrikanın tekrar işletmeye başlanılmasına engel olmayacaklarını duyurdu.

Dün fabrikada işi bırakmak için iki dilekçe sunulduğu açıklandı. Kançılaryada ise işlenmek üzere daha 20 dilekçenin beklediği belli oldu. Fabrikanın muhasebe bölümünde 250 işçinin alacaklı bildirim formu istedikleri dilekçelerin işlendiği ortaya çıktı.
Basın toplantısında ülkenin en büyük sendikal örgütü olan Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Birliği /KNSB'den her hangi bir temsilcinin olmaması üzere gazeteciler nedenini sordular. OZK'da Podkrepa Sendikası Başkanı Anni Georgiev'in "Bu konuda yorum yok" cevabı fabrika işçilerinin ikiye ayrıldıkları şüphesini doğurdu.


DİĞER HABERLER