Serbest güreş turnuvası yapılacakPerşembe, 26 Nisan 2012

Serbest güreş turnuvası yapılacakArdino Belediyesi Mleçino /Sütkesiği/ köyünde geleneksel olarak 1 Mayıs'ta yapılacak şenlik çerçevesinde serbest güreş turnuvası düzenlenecek. Spor etkinliği, yerel muhtarlık ve "Lüben Karavelov" Halk Kültür Merkezi tarafından organize edilmektedir.

Belçika'nın Antverpen kentinde yaşayan Mleçino kökenli iş adamı Bahtiyar Öztürk ise turnuvanın ana sponsoru.
Turnuvaya Mleçino, Gorno ve Dolno Prahovo /Yukarı ve Aşağı Tozçalı/, Kobilyane, Ardino, Kırcaali, Asenovgrad /Stanimaka/ ve Türkiye Lüleburgaz, İstanbul, Bursa ve İzmir'den onlarca güreşçinin katılması bekleniyor. Yarışmacılar çocuk ve erkekler olmak üzere 65 kilograma kadar, 75 kilograma kadar ve 75 kg üstünde üç kategoride yarışacaklar. İlk üç sıraya girenlere para ödülü, en iyi pehlivana ise bir koç sağlanması öngörülmektedir. Tüm katılımcılara yerel tekstil şirketi sahibi Mehmet Erol tarafından tişörtler verilecektir.

Yarışmaya katılmak isteyenler aynı gün saat 11.00 'e kadar yerinde müracaat edebilirler. Gücünü denemek isteyen izleyicilere de güreşme hakkı tanınacak. Düzenlenen güreş turnuvasının başhakemliğini geleneksel olarak Gorno Prahovolu Mümün Bayramali yapacak.
Mleçino muhtarı Ulvi Üzeir, ayrıca küçük kalelerde futbol turnuvası ve satranç yarışması yapılacağını söyledi. Kazananlara para ödülleri verilecektir.

Şenlik programı daha kültürel etkinlikler ve saat 17.00'den itibaren köy merkezinde açık disko yapılmasını içermektedir. Zengin bir repertuara sahip olan bir orkestra katılımcıların neşesini korumalarını sağlayacak. Etkinlikte Belediye Başkanı Resmi Murat başta olmak üzere Ardino Belediyesinin temsilcileri resmi konuklar olacak.

Ulvi Üzeyir, "Bu yıl köyümüzde düzenlenen geleneksel köy şenliği yeniden 1 Mayıs'ta yapılacak. Demokrasi değişimlerden sonra şenlik, havanın çok sıcak olduğu temmuz ayının sonlarında yapılırdı, son birkaç yılda oruç tutulan Ramazan ayına rastlıyordu. Bundan dolayı şenliğe gelen insanların sayısı bir hayli düşmüştü" diye açıkladı.


DİĞER HABERLER