Şeytan Köprüsü Balık Avı Festivali Yarışması’na 40’ın üzerinde amatör balıkçı katıldıPazartesi, 20 Haziran 2022

Şeytan Köprüsü Balık Avı Festivali Yarışması’na 40’ın üzerinde amatör balıkçı katıldı

18.06.2022 tarihinde Şeytan Köprüsü yanında yapılan geleneksel balık tutma yarışmasını Kırcaali’den 19 yaşındaki Murat Osman kazandı. 4,260 kg balık tutan Murat Osman birinciliği, 4,100 kg balık tutan Smolyan’dan Ventsislav Kostadinov ikinciliği, 2,430 kg balık tutan Ardino’dan Sevgin Yakubov ise üçüncülüğü elde etti.

Yarışmanın kazananı Murat Osman, “Yarışmaya ilk kez katılıyorum. Balık tutma yarışması yapılacağını bölgesel medyalardan öğrendim. Bu benim ilk ödülüm ve çok mutluyum. Mükemmel organizasyon için yarışmanın organizatörlerine ve ayrıca bir arada olduğumuz için tüm katılımcılara teşekkür ederim” diye kaydetti.

Arda Nehri üzerindeki Şeytan Köprüsü yanında bu yıl beşincisi yapılan Balık Avı Festivali'ne Kırcaali, Smolyan (Paşmaklı), Banite ve Ardino’dan 40’ın üzerinde balıkçı katıldı. Yarışmanın açılışını yapan Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, tüm yarışmacıları ve konukları “Hoş geldiniz!” diyerek selamladı. Belediye Başkanı, “Bu bir yarışma. Görüyorum ki farklı yaş gruplarından yarışmacılar var, küçük çocuklar ve bayanlar da var ve bu, sevindirici bir şey. Tüm balıkçılara bol bereketli avlar ve kısmet diliyorum. En iyi olan kazansın!” diye kaydetti. Müh. Şaban, gelecek yılki Balık Avı Festivali’nin ilçenin başka bir yerinde yapılabileceğini açıkladı. Balık Avı Festivali’nin açılış töreninde Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Belediye Başkan yardımcıları Nasko Kiçükov ve Necmi Mümünhocov da hazır bulundular.

Yarışmacılar, çocuk, erkek ve kadınlar olarak üç yaş grubuna ayrıldı. Yarışma kadınlar ve erkekler için üç saat, çocuklar için ise iki saat sürdü. Saat tam 12.00’de yarışmanın bittiği açıklandı ve her katılımcı yakaladığı balığın tartılması ve ödül kazananların belirlenmesi için hakemlere doğru yöneldi. Bayanlarda birinci yeri 190 gram balık avı ile Ardino’dan Narin Çobanova kazandı. Çocuklarda birinciliği üst üste ikinci yıl 14 yaşındaki Semir Osman elde etti. İkinci yeri Mert Samir, üçüncüyü ise Erte Mümün aldı. Üçü de Kırcaali’dendir.

Yakalanan en küçük balık (8 cm) ödülü Ardino'dan Resul Reyhan'a gitti. Smolyan'dan Ventsislav Kostadinov ise yakalanan en büyük balık (31 cm) ödülünü aldı.

En küçük yarışmacı, ebeveynleriyle birlikte gelen 6 yaşındaki Erte Mümün, en yaşlısı ise Kırcaali’den 56 yaşındaki Nedim Mustafa idi.

İlk üç sırayı alanlara Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram tarafından belgeler ve maddi ödüller takdim edildi.

Ardino’dan yetenekli müzisyen Ergün Mümünov, sergilediği performansla Balık Avı Festivali’nin katılımcılarına keyifli anlar yaşattı. Şeytan Köprüsü yanında kıvrak halaylar ve horalar çekildi.

Şeytan Köprüsü yakınındaki Arda Nehri’nde yapılan Balık Avı Festivali, yaz aylarında dinlenme ve eğlence için harika bir alternatiftir. Tüm yarışmacılar ve katılımcılar, Şeytan Köprüsü'nün eşsiz doğasında güzel bir gün geçirmenin mutluluğunu yaşadı. Gün, lezzetli barbekü yemekleri, balıkçı şakaları ve bol bol fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Festival, Ardino Belediyesi tarafından yerli spor kulüpleri, Belite Brezi Turizm Derneği, Belediye Müzesi, Küçüklerin Antisosyal Davranışlarına Karşı Mücadele Komisyonu, Belediye Çocuk Kompleksi (ODK) Kişisel Gelişim Desteği Merkezi, Ardino Rodopska İskra 1921 Halk Kültür Evi ve Ardino Beli Brezi Avcılık ve Balıkçılık Derneği ile ortaklaşa düzenlendi.

Güner ŞÜKRÜ


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER